Środowy Przegląd Prasy

Telefonia Dialog rozwija usługę szybkiego Internetu. Sprzedaż Simple spadła w III kw. br. o 26%. Fed nie przewiduje podniesienia stóp procentowych. KPN wypłaci dywidendę. UE wygrała dwa spory z USA na forum WTO i szykuje sankcje odwetowe.

PARKIET

Szybki Internet wystartował

Telefonia Dialog uruchomiła we Wrocławiu, Legnicy i Lubinie usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Jeszcze w tym roku usługi będą dostępne także w Zielonej Górze i Łodzi. TD oferuje szybki Internet jako Dialostradę dla klientów indywidualnych i Dialnet dla biznesowych. (s. 4)

Sprzedaż Simple spadła o 26%

W III kwartale br. przychody ze sprzedaży Simple spadły do 2,6 mln zł, poziomu najniższego od sześciu lat. Strata netto w Q3 zwiększyła się z 0,32 mln zł rok temu do 0,8 mln w br. Trzeci kwartał jest tradycyjnie najsłabszy dla spółki; spore nadzieje na poprawę integrator wiąże z wstąpieniem Polski do Unii, które wiązać się będzie z koniecznością dostosowania części oprogramowania, a w krótszym okresie - z realizacją podpisanych już teraz umów. (s. 5)

Inflacja na razie pod kontrolą

Podczas posiedzenia Banku Rozliczeń Międzynarodowych w Bangkoku szefowie 12 banków centralnych stwierdzili, że są bardziej pewni ożywienia gospodarczego na świecie niż 2 miesiące temu. Prezes Fed Alan Greenspan podkreślił, że nie widzi powodów do pośpiechu przy podnoszeniu stóp, gdyż inflacja jest niska i kontrolowana. (s. 7)

KPN powraca do dywidendy

Holenderski telekom Royal KPN zapowiedział wypłacenie po raz pierwszy od dwóch lat dywidendy. Spółka piąty kwartał z rzędu odnotowuje zysk, który w ostatnim kwartale wyniósł 139 mln euro. Poprawa sytuacji wiżąe się z prezesurą Ada Scheepbouvera, który sprowadził zadłużenie telekomu poniżej 10 mld USD (na koniec III kw. br. sięga ono 9,4 mld USD wobec 13,9 mld USD rok wcześniej, a w najcięższych czasach - w I kw. 2001 sięgał aż 23 mld USD). KPN zapowiedział wypłacenie dywidendy jako kolejny - po Telecom Italia, BT Group i Telefonice europejski operator. (s. 8)

PULS BIZNESU

USA przegrały wojnę z UE

WTO zadecydowała, że amerykańskie cła na import stali są niezgodne z jej przepisami. Podtrzymała tym samym wcześniejszą decyzję uznającą za nielegalną decyzję Stanów Zjednoczonych o wprowadzeniu sięgającego 30% cła na import stali. Jeśli USA zdecydują się przedłużyć działanie taryf do marca 2005 roku, w grudniu br. mogą spodziewać się odwetowych sankcji m.in. ze strony UE, która przygotowała już nawet stosowną listę, obejmującą motory HD, owoce cytrusowe i wyroby tekstylne. UE przygotowuje się także do odwetu w związku z inną wygraną na forum WTO - w kwestii zwolnień podatkowych amerykańskich eksporterów. Od marca 2004 towary z USA objęte będą 5-proc. cłem, które będzie rosło co miesiąc. (s. 14)