Środowy Przegląd Prasy

Rząd obradował niejawnie nad ofertą akcji TP. Sejm uchwalił 19-proc. CIT. Przedłużono termin złożenia ostatecznej oferty na zakup Tel-Energo. ARiMR podpisała aneks do umowy z HP Polska dotyczącej systemu IACS. DT wycofuje się z Azji. SS Antydialer Telekomunikacji Polskiej podejrzewany o piractwo.

PARKIET

Tajemnicza oferta TP

W harmonogramie wtorkowego posiedzenia rządu nie było punktu dotyczącego oferty TP, jednak kwestie te - jak poinformowano - były rozpatrywane w sposób tajny. W sierpniu br. minister skarbu państwa mówił, że sprzedaż 14,5-proc. pakietu dokona się w dwóch transzach - ponad 3% trafi na rynek, a reszta - do inwestorów finansowych. Prawdopodobnie jednak rząd przeznaczył część posiadanego pakietu akcji TP na dofinansowanie Kompanii Węglowej, dlatego transakcję rozpocznie zapewne budowanie księgi popytu na papiery operatora będące w posiadaniu KW. (s. 3)

Sprzedaż Tel-Energo z komplikacjami

Do dziś oferenci mieli czas na złożenie ofert zakupu Tel-Energo Holding, jednak ostatecznie termin wydłużono o dwa tygodnie. Dwie firmy będące na krótkiej liście przetargu - Netia i Energis - mogłyby mieć trudności w dopełnieniu wymogów oferty, ponieważ brak jeszcze decyzji w sprawie emisji dwóch serii akcji, które objąć ma największy udziałowiec - PSE. (s. 3)

IACS będzie gotowy na czas

We wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała nową umowę z HP Polska na budowę informatycznej części systemu IACS. Dotychczas budowa systemu pochłonęła 415 mln zł, obecne nakłady sięgną jeszcze 38 mln zł. System ma ruszyć w 2004 roku. (s. 4)

Deutsche Telekom wycofuje się z Azji

DT wystawił na sprzedaż udziały w filipińskiej firmie Globe Telecom. Niemiecki operator pozbył się już też udziałów w malezyjskim Celcom i PT Satelit Palapa Indonesia. Środki ze sprzedaży idą na zmniejszenie długu operatora, który dzięki m.in. tym sprzedażom zmniejszono od listopada 2002 roku o jedną piątą, do 53 mld EUR. (s. 11)

PULS BIZNESU

Posłowie uchwalili 19-proc. CIT

Sejm uchwalił we wtorek nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Od stycznia br. zostanie on zatem obniżony z 27% do 19%. Wpływy do budżetu zmniejszą się o 4,5 mld zł, jednak autorzy ustawy liczą na większe wpływy z PIT i VAT w wyniku ożywienia popytu. (s. 11)

Można liczyć na stabilny wzrost

Firmy informatyczne mogą liczyć na lepszą koniunkturę w sektorze bankowym. Według badań DiS w latach 2003 - 2005 inwestycje w sektor IT będą utrzymywać się na stabilnym poziomie ok. 500 mln USD rocznie. Obecnie tygrysami informatyzacji mogą stać się średniej wielkości banki, zatrudniające ok. 1000 osób, które pozyskały świeży kapitał i dobrze określiły swoje segmenty klientów. (s. 11)

Radcy prawni Optimusa nie chcieli zeznawać i mają już sprawy karne

Prokuratura postawiła trojgu byłych radców prawnych Optimusa zarzut utrudniania śledztwa. Może im za to grozić do 5 lat więzienia. W sprawie reeksportu komputerów przez Optimusa zeznania radców miałyby być - według prokuratury prowadzącej w tej sprawie śledztwo - kluczowe. Radcy odmówili składania zeznań zasłaniając się etyką zawodową. (s. 12)

Czy programiści używali nielegalnego e-programu?

Według informacji pojawiających się na różnych stronach internetowych antydialer SS Antydialer udostępniany przez TP SA - został napisany na bazie komponentów tekstowego pakietu BusinessSkinForm firmy Almediadev, omijając zabezpieczenia tej ograniczonej wersji. To świadczyłoby o nielegalnym wykorzystaniu oprogramowania Almediadev. SS Antydialer wygrał konkurs zorganizowany przez TP SA; jej przedstawiciele zaprzeczają jakoby autorzy antydialera użyli pirackiej wersji oprogramowania podczas pracy. (s. 12)