Środowy Przegląd Prasy

Rząd przyjął ustawę 'o wolności gospodarczej'. Talex ma czas do czwartku na odwołanie się od decyzji MF zmieniającej zwycięzcę przetargu na dostawę dla resortu sprzętu komputerowego. W I półroczu napłynęło do Polski 2,5 mld zagranicznych inwestycji, z czego tylko 3% stanowią inwestycje 'od zera'.

PARKIET

Talex rozważa odwołanie

W maju Talex został wybrany do realizacji kontraktu na dostawę sprzetu dla Ministerstwa Finansów oraz urzędów skarbowych. Po odwołaniu złożonym przez ComputerLand, Urząd Zamówień Publicznych dopatrzył się w propozycji Taleksu dwóch uchybień. MF zaproponowało więc realizację kontraktu wartości 37 mln zł CL. Do czwartku Talex rozważy, czy złożyć odwołanie - utrata kontraktu mogłaby znacznie obniżyć wyniki spółki za rok bieżący. (s. 3)

ComArch: dobry III kwartał

Rafał Chwast, dyrektor finansowy ComArchu podtrzymał zapowiedź zwiększenia tegorocznych przychodów ze sprzedaży o 20% (w ub. roku sięgnęły one 195 mln zł). W trzecim kwartale br. znaczny udział w przychodach mogą mieć realizacje umów zagranicznych spółki - podtrzymano także zapowiedź, że w całym 2003 roku jedną piątą przychodów ComArchu przyniosą kontrakty zagraniczne. (s. 5)

Inwestycje ciągle pod kreską?

Sierpniowe dane wskazują, że nie utrzymało się ożywienie w popycie konsumpcyjnym obserwowane w sierpniu. Import w sierpniu br. wyniósł 3,6 mld EUR i był o 1% niższy niż przed rokiem. Z dawna oczekiwane jest także ożywnienie w popycie inwestycyjnym - brak inwestycji może zdaniem analityków uczynić obserwowany nieznaczny wzrost gospodarki - nietrwałym. Siłą napędową pozostaje eksport, który licząc rok do roku zwiększył się o 5,4% (do 2,9 mld EUR). (s. 6)

PULS BIZNESU

Rząd przyjął ustawę o wolności gospodarczej

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy "o wolności gospodarczej". Nowe przepisy ułatwiają m.in. rejestrację firmy, a w jednym czasie w firmie nie może być prowadzona więcej niż jedna kontrola. (s. 7)

Napłynęło tylko 2,5 mld USD

W pierwszym półroczu br. jak wynika z informacji Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, spółki zagraniczne zainwestowały w POlsce 2,528 mld USD, z czego tylko 3% stanowiły inwestycje typu "greenfield" - a więc inwestycje "od zera". (s. 10)