Środowy Przegląd Prasy

Kompania Węglowa sprzedała Telekomunikację Polską. Do końca roku Aleksandra Lesza w funcji prezesa Softbanku zastąpi Mirosław Szturmowicz. Czy CL przyłączył się do konsorcjum FNS - Uni-Lab w przetargu na informatyzację PKO BP? Dłuższe śledztwo w sprawie NFI Jupiter.

PARKIET

Gigantyczny popyt na Telekomunikację Polską

Kompania Węglowa sprzedała wczoraj podczas pozasesyjnych transakcji cały posiadany pakiet akcji TP S.A. Popyt na złożoną kilkanaście dni temu ofertę sprzedaży okazał się znacznie przewyższać podaż. Cenę podczas budowania księgi popytu ustalono na poziomie 13,1 zł, a więc poniżej kursu. Łączna wartość transakcji, które objęły wczoraj niemal 44 mln akcji, wyniosła ponad 1,1 mld zł. Akcje kupowali przede wszystkim inwestorzy zagraniczni. (s. 1)

Prezes Softbanku zmieni się pod koniec roku

W związku włączeniem Softbanku do grupy kapitałowej Prokomu, do końca roku, zdaniem obserwatorów, dojdzie do zmian na najwyższym szczeblu zarządu spółki. Niedawne ustąpienie z zarządu Prokomu Mirosława Szturmowicza zostało odczytane jako przygotowanie go do objęcia po Aleksandrze Leszu funkcji prezesa Softbanku. Prezes Lesz przejdzie wówczas do rady nadzorczej - zgodnie z zeszłoroczną umową. (s. 4)

Emisja dla prezesa

Na przełomie września i października br. Ster-Projekt przeprowadzi publiczną subskrypcję akcji, z której zamierza pozyskać do 30 mln zł. Na rynek trafi więc ok. 2 mln akcji. Wcześniej 565 tys. akcji obejmie jednak po cenie nominalnej w ramach programu motywacyjnego prezes spółki Piotr Smólski. Obecnie posiada on ok. 1 mln akcji, czyli 8,6% kapitału akcyjnego. Firma nie wypłaci w tym roku dywidendy. (s. 4)

Przetasowania w wąskim gronie?

Trwa wzmożony handel papierami Szeptela, choć na razie nie doprowadziło to do zmiany układu sił. Kurs spółki spadł wczoraj o 8,6% po informacji, że jeden z nowych inwestorów Szeptela zmniejszył swoje zaangażowanie w spółce do poziomu poniżej 5%. (s. 5)

PULS BIZNESU

ComputerLand wraca do gry o PKO

ComputerLand nieoczekiwanie dołączył do konsorcjum FNS i Uni-Lab, które jest na krótkiej liście przetargu na informatyzację PKO BP. CL odpadł w przedbiegach, ale według nieoficjalnych informacji PB - w przypadku zwycięstwa tego konsorcjum, na pewno będzie uczestniczył w realizacji przetargu. Firma nie została dopisana do konsorcjum oficjalnie. Faworytem pozostaje w opinii gazety Softabnk z . (s. 4)

Jupiter dłużej w prokuraturze

Warszawska prokuratura przedłużyła do 20 października postępowanie w sprawie NFI Jupiter z okresu, kiedy kierował nim Ireneusz Nawrocki. Śledztwo prowadzone na mocy doniesienia złożonego przez KPWiG dotyczy domniemanego działania na szkodę NFI Jupiter i OFE Wintherthur, sztucznego podwyższania kursu Instal Kraków oraz ujawnienia i wykorzystywania przez oba fundusze poufnych informacji dotyczących obrotu papierami wartościowymi. Nawrocki był później szefem PZU Życie. (s. 4)