Środowy Przegląd Prasy

JTT uniewinnione. URTiP wydał dwa nowe zezwolenia dla operatorów wirtualnych. Elektrim Telekomunikacja porozumiał się wstępnie z konsorcjum bankowym w sprawie sprzedaży El-Net-u.

RZECZPOSPOLITA

Nowe zezwolenia telekomunikacyjne

URTiP wydał dwa kolejne zezwolenia telekomunikacyjne: poznańskiemu E-Telko oraz rzeszowskiemu Modexowi. Zezwolenia dotyczą działalności w charakterze wirtualnego operatora telefonii komórkowej. Do tej pory żaden z posiadających podobne zezwolenie MVNO nie rozpoczął świadczenia usług. (s. B 3)

El-Net dla banków

Elektrim Telekomunikacja podpisał wstępne porozumienie z BRE Bankiem jako reprezentantem konsorcjum bankowego, które chce przejąć 100% El-Net-u. Banki te udzieliły na przełomie 1998 i 1999 roku tej spółce kredytu w wysokości 300 mln zł. El-Net posiada obecnie 60 tys. Klientów. (s. B 3)

Zaważyły rezerwy na różnice kursowe

W I kw. Br. Elektrim zanotował aż 168,5 mln zł straty netto. Powodem straty była w głównej mierze rezerwa na zmiany kursowe dotycząca liczonych w euro zobowiązań Elektrimu (500 mln euro). Przychody Elektrimu wyniosły 12,7 mln zł, koszty spadły o 50% do 11,3 mln zł, zatem strata operacyjna wyniosła 5,6 mln zł (rok wcześniej – 18,2 mln zł). (s. B 5)

GAZETA WYBORCZA

Sąd: JTT obchodziło prawo, ale prawo złe

Po trzech latach procesu sąd uniewinnił wczoraj szefów JTT Computer oskarżonych o oszustwa podatkowe przy dostarczaniu sprzętu do szkół. Prokuratura zarzucała JTT że w wyniku operacji sprzedażowych tej firmy fiskus stracił łącznie 8 mln zł. W orzeczeniu sędzina stwierdziła m.in. „oskarżeni nie wprowadzali w błąd organów podatkowych. Nie masowali działań. Mieli podstawy aby sądzić, że nie naruszają prawa, skoro i organy podatkowe długo tkwiły w takim przeświadczeniu.” (s. 18)