Środowy Przegląd Prasy

Szeptel ma udziałowca z pomysłem na biznes. Interia chce mieć do 10% rynku dial-up w ciągu trzech kwartałów. Ministerstwo gospodarki liczy ile czasu zajmuje przedsiębiorcy zebranie dokumentów przed rozpoczęciem inwestycji, potem zaproponuje "pakiet - bis" do programu "Przede wszystkim przedsiębiorczość".

PARKIET

Getin gotowy odkupić akcje

Podczas dzisiejszego WZA Getina głosowane będą uchwały o zmianie działalności. Zmiana profilu - z platformy B2B na fundusz capital venture, który będzie lokował środki na Wschodzie wymagać będzie m.in. odkupienia akcji udziałowców, którzy nie zaakceptują zmiany. Dotychczasowa działalność zostanie przeniesiona do spółki w której Getin będzie miał 49% udziałów. (s. 1)

Szeptel poszerzy działalność?

Media Net Interactive, która posiada już 5% w Szeptelu nie wyklucza zwiększenia udziałów w operatorze. MNI, dostawca usług premium rate dla operatorów telekomunikacyjnych (np. serwisy informacyjne dla sieci komórkowych) chce także współpracować z szepietowskim operatorem operacyjnie. (s. 3)

Dobry kwartał Interii

Wedłuyg prezesa Jażdżyńskiego, Interia zrealizowała w I kwartale br. plan przychodów i redukcji kosztów z nawiązką, jednak nie podaje na razie szczegółów. Interia odnotowała m.in. wzrost z przychodów z e-reklamy, w porównaniu z I kw. 2002 nastąpił wzrost "dwucyfrowy". Portal rozpoczyna takżę oferowanie w ramach współpracy z Energisem oferowanie usługi dostępowej dial-up. W ciągu trzech kwartałów portal chce zdobyć od 5 do 10% rynku dostępu wdzwanianego w Polsce. (s. 4)

Biznes z problemami

Ministerstwo gospodarki we współpracy z pracodawcami prywatnymi przygotowuje raport na temat stanu przedsiębiorczości w Polsce. Będzie on punktem wyjścia do przygotowywanych zmian w prawie, "pakietu bis" dla programu "Przede wszystkim przedsiębiorczość", mającego ułatwić działalność gospodarczą. Obecnie, jak podsumowuje minister przedsiębiorcy płacą podatki i daniny publicznoprawne według 1200 stawek, 42 tygodnie trwa zbieranie dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia inwestycji, w tym czasie przedsiębiorca musi odwiedzić 26 różnych instytucji. (s. 7)

PULS BIZNESU

Proces Familijna - Prokom odroczony

Sąd Gospodarczy w Warszawie odroczył rozprawę w sporze pomiędzy Telewizją Familijną a Prokomem Investment. W tym czasie strony mają zapoznać się z sytuacją po upadku TF. Syndyk chce, kontynuacji procesu w sprawie zaległej zapłaty z obligacje TF o wartości 26 mln zł. (s. 11)

GAZETA WYBORCZA

Plany na pustyni

Centertel uruchamia pierwszy w Polsce publiczny punkt dostępowy wi-fi. Podobne plany mają pozostali operatorzy. Pierwszy hot-spot będzie uruchomiony dziś w hotelu Novotel w Warszawie, we współpracy z IBM. (s. 25)