Środowy Przegląd Prasy

TP SA zastanawia się nad wykupieniem swoich akcji od państwa. Netia zaprasza do rozmów o fuzji Telefonię Dialog. Polskie TFI mogą wkrótce stracić rację bytu. Apple stworzy własny serwis muzyczny.

PULS BIZNESU

TP SA: skończmy z rozdawnictwem

TP S.A. chce rozmawiać z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie pozostających w rękach rządu akcji operatora. MSP przekazało ostatnio kilka pakietów akcji do spółek o słabej kondycji finansowej, w tym Kompanii Węglowej, co owocuje natychmiastową wyprzedażą na GPW. Przedstawiciele zarządu operatora rozważają m.in. wykupienie akcji od państwa. (s. 4)

Prokom nie dał się recesji

Prokom zaprezentował wyniki za 2002 rok jako ostatni z giełdowych integratorów. Za ten okres Prokom miał 60 mln zł zysku skonsolidowanego przy przychodach grupy w wysokości 1,126 mld zł i 100 mln zł w ujęciu jednostkowym przy przychodach rzędu 892 mln zł. (s. 4)

Netia szuka partnerów na rynku telekomunikacyjnym

Netia zakończyła proces oddłużania i zamierza wkrótce wykazać zysk netto. Zaprasza też do rozmów o fuzji Telefonię Dialog, z którą współpracuje już operacyjnie. (s. 6)

Telenet jest już trzeci na rynku

Telenet Polska – pod taką nazwą działa w Polsce holenderska Emerita – jest jedynym nowym inwestorem na rynku telekomunikacyjnym. Jej właścicielem są trudne do zidentyfikowania zachodnie fundusze inwestycyjne. W grupie tworzonej przez spółkę są TPZ, Elektrim TV-Tel, Telekomunikacja Dębicka, Rzeszowskie Telefony, PT Centrala, Środkowozachodnie Teleony Polskie i Telefony Brzeskie. (s. 6)

RZECZPOSPOLITA

Lokalne kontra globalne

Polskie towarzystwa funduszy inwestycyjnych obawiają się konkurencji funduszy zajmujących się globalnym zarządzaniem aktywami. Jeśli polski rynek kapitałowy będzie się nadal kurczył, klienci TFI zaczną powszechniej lokować pieniądze w fundusze inwestujące za granicą i istnienie towarzystw straci sens. (s. B 1)

Umorzony dług MobilCom

Niemiecki operator pozbył się ostatecznie długu w wysokości ponad 7,1 mld EUR dzięki umowie z France Telecom, konsorcjum bankowym i dostawcami sprzętu – Nokią i Ericssonem. Dług wzięli na siebie Francuzi, którzy wykupili dwie emisje obligacji zamiennych operatora. (s. B 1)

GAZETA WYBORCZA

MacMuzyka?

Apple przygotowuje przy współpracy z wielkimi wytwórniami własny serwis internetowy dystrybuujący muzykę. Pliki będą użytkownikom Macintoshy udostępniane w formacie AAC, będącym częścią formatu MP4, promowanego przez Apple. (s. 19)