Środowy Przegląd Prasy

Rośnie liczba zawiadomień o podejrzeniu przestępstwa kierowanych przez KPWiG do prokuratury - brak natomiast wyroków skazujących. Nowi udziałowcy Netii chcą konsolidacji rynku telekomunikacyjnego. Wanadoo ma pierwszy zysk netto. CL nie zainteresowany ComArch-em.

PARKIET

Lepsza rekomendacja dla Deutsche TelekomCredit Suisse First Boston poprawił rekomendację niemieckiego telekomu w związku z lepszymi prognozami spółki i widoczną poprawą przepływów gotówkowych. Akcje DT we Frankfurcie w połowie sesji podrożały o 5%. (s. 1)

Są podejrzenia i zawiadomienia, nie ma wyrokówKPWiG kieruje do prokuratury coraz większa liczbę zawiadomień o podejrzeniu przestępstwa. W roku ub. KPWiG skierowała 61 zawiadomień (rok wcześniej 47), z czego 58 do prokuratury a 3 do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Najwięcej zawiadomień dotyczyło proponowania zakupu papierów wartościowych bez zgody Komisji. 12 przypadków dotyczyło ujawnienia i wykorzystania informacji poufnych. Tyle samo dotyczyło sztucznego zawyżania lub zaniżania kursu. W 2002 roku zapadły jednak tylko dwa wyroki skazujące. (s. 3)

Plotki windują kurs ComArch-uPogłoski o zainteresowaniu CL ComArch-em spowodowały wzrost o 2,8% akcji krakowskiej spółki, pomimo spadającego rynku. We wtorek spekulowano na temat możliwości objęcia części akcji należących do prezesa Filipiaka przez CL przy cenie ok. 40 zł za sztukę. Obie strony zaprzeczają plotkom. (s. 4)

Oracle nie narzekaSprzedaż

kształtowała się w ub. roku na poziomie podobnym do notowanego rok wcześniej - na poziomie ok. 270 mln zł. O 16% wzrosła sprzedaż licencji, spadły za to wpływy z wdrożeń i szkoleń. (s. 5)

BRE Bank zwiększa udziałyBRE odkupił od Kredyt Banku kolejny pakiet akcji Optimusa. Obecnie udziały banku w nowosądeckiej spółce sięgają 28,23%. (s. 5)

PULS BIZNESU

Fundusz z USA myśli o konsolidacji NetiiPodczas dzisiejszego WZA Netii po raz pierwszy w obradach - wciąż jeszcze jednak nieformalnie - uczestniczyć będą nowi udziałowcy, którzy objęli akcje w zamian za obligacje operatora. Według PB amerykański fundusz Hicks Muse Tate & Furst chce połączyć Netię z jej odpowiednikami za granicą. Miałby powstać regionalny operator telekomunikacyjny, m.in. na bazie Netii i Telefonii Dialog. (s. 2)

RZECZPOSPOLITA

Pierwszy zysk WanadooFrancuski operator internetowy odnotował w ub. roku po raz piewszy w historii zysk netto przy obrotach większych o 33% od tych z roku poprzedniego. Obroty wyniosły 2,075 mld EUR, nie podano kwoty zysku netto, analitycy szacują zysk EBITDA na 50 - 90 mln EUR. Na koniec roku Wanadoo obsługiwał w Europie ponad 8,5 mln klientów, w tym 1,4 mln - klientów usługi "szybkiego Internetu". (s. B 1)

Przybyło 3,89 mln telefonów komórkowychZ szacunków "Rz" wynika, że już 36% Polaków posiada telefon komórkowy, a liczba stałych linii telefonicznych na 100 mieszkańców zbliża się do 31. Według danych URTiP w Polsce było na koniec 2001 roku 11,4 mln stałych linii telefonicznych i 9,6 mln użytkowników telefonów komórkowych. (s. B2)