Środowy Przegląd Prasy

Powstająca Krajowa Grupa Telekomunikacyjna może pokusić się już w przyszłym roku o wejście na giełdę - poinformował prezes NOM i Tel-Energo Andrzej Arendarski.

PARKIET

KGT może zadebiutować na giełdzie w 2003 roku

Andrzej Arendarski, prezes NOM i Tel-Energo zapowiada, że do końca br. powinny zostać skonsolidowane aktywa telekomunikacyjne kontrolowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Będzie to zalążek Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej. Możliwe, że już w przyszłym roku doszłoby do upublicznienia spółki. Nie wykluczone jest ponadto wejście na rynek telefonii komórkowej. (s. 4)

Leszek Czarnecki chce przejąć Getin

Leszek Czarnecki, prezes Credit Agricole Polska, dostał zgodę na przekroczenie 50% głosów na WZA Getinu. Jeszcze przed ogłoszeniem tej decyzji przez KPWiG kurs spółki wzrósł wczoraj o 15%. CAP jest większościowym udziałowcem Europejskiego Funduszu Leasingowego, który z kolei jest właścicielem 49% akcji Getinu. (s. 13)

Sektor się rozwija, ale nie u nas

W rankingu 50 najszybciej rozwijających się spółek seektora nowych technologii w Europie Środkowo Wschodniej znalazły się tylko trzy polskie firmy. W opublikowanym jak co roku przez Deloitte&Touche rankingu Fast 50 na 6 pozycji był Merlin.com.pl, 28. był Blue Media a 36. PPI Magellan. Zestawienie zdominowali Czesi i Węgrzy. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Elektrim proponuje

Elektrim zaproponował swoim wierzycielom dwa nowe warianty spłaty długu. Pierwszy zakłada natychmiastową spłatę połowy wierzytelności wraz z odsetkami i umorzenie jego pozostałej części. Według drugiego scenariusza Elektrim miałby natychmiast spłacic 20% długu wraz z odsetkami a resztę w ratach do połowy 2005 roku. (s. 1, 18)

HP: zły cas na emisję

Hewlett-Packard nie wyemituje obligacji denominowanych w euro i brytyjskich funtach. Plan emisji wartości miliarda dolarów został odłożony, ze względu na niekorzystne warunki rynkowe. (s. 10)

PULS BIZNESU

Softbank i Prokom: jest opóźnienie

Prokom przejmie kontrole nad Softbankiem później niż zapowiadał. Spółkom nie udało się wbrew wcześniejszym oczekiwaniom podpisać ostatecznej umowy przed 30 września. (s. 7)