Środowy Przegląd Prasy

Nowy zarząd Elektrimu otrzymał nową ofertę od obligatariuszy na odkupienie udziałów w ET. Tym razem wierzyciele holdingu chcą zapłacić za 100% ET 1,3 mld EUR minus zadłużenie.

PARKIET

Prokom bierze Softbank

Wstępne porozumienie pomiędzy Prokomem a prezesem Softbanku Aleksandrem Leszem zakłada, że gdyńska spółka będzie stopniowo zwiększać swoje zaangażowanie w warszawskim integratorze. Prokom uniknie konieczności ogłoszenia wezwania na akcje Softbanku. Prezes Lesz zobowiązał się zbyć od 10% do 33% (wszystkie posiadane) udziałów Softbanku. Prokom zapłaci 13 zł za akcję. (s. 1, 2)

Elliott chce kupić 100% ET

Rada nadzorcza Elektrimu powołała nowy zarząd i postawiła przed nim zadania wycofania wniosku o upadłość i doprowadzenia do ugody z wierzycielami. Zarząd ma czas na osiągnięcie porozumienia do 7 października – na ten termin wyznaczono rozprawę w sądzie w sprawie wniosku o upadłość złożonego przez poprzedni zarząd. Tymczasem Elliott Advisors złożył kolejną ofertę na Elektrim Telekomunikację: tym razem chce odkupić 100% udziałów ET za 1,3 mld EUR. (s. 2)

Banki sprzedadzą akcje TP S.A. w publicznej ofercie

W przyszłym roku trafią najprawdopodobniej na rynek akcje Telekomunikacji Polskiej pozostające w posiadaniu BGK i BGŻ. Banki zarządzają łącznie 50 mln akcji operatora. (s. 1, 5)

Zdetronizują Case’a?

Według New York Times, kilku członków zarządu AOL TW zamierza podjąć próbę obalenia prezesa Stephena M. Case’a. Do próby sił może dojść podczas jutrzejszego posiedzenia zarządu koncernu. Do zmiany potrzeba dwóch trzecich głosów w liczącej 14 osób radzie nadzorczej AOL TW. Case obroni się jeśli będzie miał przynajmniej trzech zwolenników. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

Tańsze połączenia międzynarodowe w TP

Telekomunikacja Polska obniży od października średnio o jedną piątą ceny połączeń międzynarodowych. Obniżka obejmie połączenia do większości krajów Europy. W 2001 roku TP S.A. miała 744 mln zł przychodów z telefonicznych połączeń międzynarodowych. (s. 5)

MobilCom pod lupą Montiego

Komisarz Unii Europejskiej ds. konkurencji, Mario Monti, zapowiedział skierowanie do kanclerza Gerharda Schroedera listu z prośbą o wyjaśnienie szczegółów pomocy, jaką niemiecki rząd ma przeznaczyć na ratowanie operatora komórkowego MobilCom. (s. 10)

PULS BIZNESU

Obligatariusze oferują 1,3 mld EUR za 100% udziałów ET

Obligatariusze ponowili ofertę zakupu Elektrimu telekomunikacji. Za 100% udziałów oferują 1,3 mld EUR minus zadłużenie. Nie wiadomo na razie ile z tej kwoty otrzymałoby Vivendi, propozycja nie uwzględnia zadłużenia ET w stosunku do Vivendi, które sięga 600 mln EUR. (s. 4)