Środowy Przegląd Prasy

Nokia obniżyła prognozy sprzedaży w trzecim kwartale. Rosyjski inwestor Internet Partners zastąpi prawdopodobnie markę operatora marką GTS Central Europe,w której w sierpniu objął udziały po zbankrutowanym KPNQwest.

Inteligo dla PKO BP

Bank PKO BP kupił od Bankgeselschaft Berlin internetowe konto Inteligo. Kwoty transakcji nie ujawniono. Inteligo jest drugim pod względem wielkości wirtualnym bankiem w Polsce. Obsługuje 175 tys. rachunków, na których jest zdeponowanych 440 mln zł. (s. 1, 3)

Oszczędzą Internet Partners?

Po sierpniowym zakupie spółki GTS Central Europe, rosyjski Antel, kontrolowany przez koncern naftowy Yukos, zamierza ujednolicić markę pod którą oferuje ona usługi na 5 rynkach. Oznacza to, że prawdopodobnie wkrótce zniknie z naszego rynku marka Internet Partners, jednego z największych krajowych operatorów oferującego dostęp do Internetu i VoIP. (s. 6)

Czyszczenie przedpola

Komisja Infrastruktury zajmie się w piątek projektem nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego. Podczas wczorajszego posiedzenia podkomisji telekomunikacji posłowie uznali, że nie warto podejmować dyskusji nad dokumentem, ponieważ otrzymali go tuż przed posiedzeniem. Zdaniem posła T. Jarmuziewicza, przewodniczącego Grupy ds. Społeczeństwa Informacyjnego, pośpiech może wynikać z faktu, że „komuś” zależy na szybkim wykreowaniu nowego podmiotu na rynku telekomunikacyjnym. Do koncepcji KGT krytycznie odniósł się także wczoraj prezes URTiP, Witold Graboś. (s. 5)

PARKIET

Spór może zaszkodzić budowie Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej

Przedstawiciele Centraleuropa.com uważają, że stworzenie KGT jest uzależnione od rozstrzygnięcia sporu pomiędzy ich firmą a Tel-Energo. Spór dotyczy nieudanej publicznej emisji Areny, której Centraleuropa.com była głównym udziałowcem. Podstawą strategii Areny miało być oferowanie dostępu do Internetu poprzez spółkę joint-venture z Tel-Energo – E-connections, ale Tel-Energo wycofała się z przedsięwzięcia podczas trwania oferty. Centraleurope.com złożyło wówczas wniosek o odszkodowanie i zajęcie udziałów Tel-Energo, jednak operator złożył odwołanie przyjęte przez sąd. W związku z tym Tel-Energo uważa, że ma prawo do dysponowania swoimi aktywami. (s. 1)

Nowa emisja najbardziej prawdopodobna

Francuski rząd najprawdopodobniej przeforsuje projekt nowej emisji praw do akcji France Telekom. Wartość planowanej oferty szacuje się na 10 mld EUR. Podczas jutrzejszego posiedzenia rady nadzorczej FT może ponadto zapaść decyzja o odwołaniu ze stanowiska prezesa spółki Michela Bona. FT potrzebuje środków na redukcję dotychczasowego zadłużenia sięgającego 70 mld EUR. (s. 9)

Nokia obniża prognozę sprzedaży

Nokia obniżyła przewidywania co do wielkości sprzedaży w bieżącym kwartale. Według nowej prognozy, sprzedaż Nokii w III kw. Zamknie się w przedziale 7,1 – 7,4 mld EUR. Według poprzednich prognoz z lipca br. w Q3 Nokia miała zwiększyć sprzedaż o 8%, do 7,8 mld USD. (s. 9)

PULS BIZNESU

Elektrim: 1 mld zł w gotówce

Elektrim poinformował o nowych propozycjach obligatariuszy. Na 350 mln EUR zaoferowane za pośrednictwem Elliott Advisors składa się 80,5 mln EUR w roszczeniach dotyczących obligacji zamiennych Elektrimu o wartości nominalnej 70 mln EUR oraz 269 mln EUR w gotówce. (s. 14)