Środowy Przegląd Prasy

Tel-Energo złoży NBP ofertę odkupienia 74-proc. udziałów Telbanku. Do końca roku zakończyć ma się "mała konsolidacja" w obrębie KGT, która obejmie NOM, Tel-Energo i część światłowodową PSE.

PARKIET

Jupiter: nic o tym nie wiemy

Według „Życia Warszawy”, NFI Jupiter, będący m.in., głównym udziałowcem Pro Futuro, był zamieszany w nielegalną grę na giełdzie i pranie brudnych pieniędzy, w wyniku czego skarb państwa mógł stracić miliony złotych. O sprawie wie m.in. szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Andrzej Barcikowski. Zarząd funduszu zaprzecza tym doniesieniom. Nieprawidłowości nie dotyczą Pro Futuro. (s. 4)

Co łączyło Enron z Merrill Lynch?

Komisja Śledcza amerykańskiego Senatu prowadząca dochodzenie w sprawie Enrona, oskarża bank Merrill Lynch o współudział w ukrywaniu prawdy o kondycji finansowej spółki. W 1998 roku bank nie zawahał się zwolnić analityka, który wystawiał Enronowi rekomendację na poziomie „zaledwie” neutralnie. (s. 10)

PRAWO I GOSPODARKA

KGT myśli o Telbanku

Od września proces tworzenia Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej powinien nabrać tempa – zapewnia prezes Tel-Energo i NOM, Andrzej Arednarski. Tel-Energo zapowiedziało już złożenie NBP oferty odkupienia 74% akcji Telbanku. „Mała konsolidacja” powinna zakończyć się jeszcze w tym roku – w grudniu grupa ma obejmować NOM, Tel-Energo, PSE Info, część światłowodową PSE i być może Telbank. (s. 1, 6)

Być albo nie być Elektrimu

Dziś zgromadzenie obligatariuszy Elektrimu będzie dyskutować przedstawoną przez zarząd propozycje restrukturyzacji obligacji. Poparcie deklarują posiadacze obligacji o wartości 233 mln EUR, którzy podpisali stosowne porozumienie 28 lipca br. Wartość wszystkich obligacji, które powinien objąć układ wynosi 480 mln EUR. (s. 4)

ComputerLand informatyzuje GZE

ComputerLand podpisał kontrakt o wartości 23 mln zł z Górnośląskim Zakładem Elektroenergetycznym. Przedmiotem umowy jest stowrzenie systemu paszportyzacji w siecie GZE. Umowa będzie realizowana przez najbliższe 21 miesięcy. (s. 6)

PULS BIZNESU

TP Invest odkłada zakupy spółek

Spółka zależna TP S.A. powołana do uporządkowania grupy kapitałowej, TP Invest, ma stać się właścicielem kolejnych spółek zależnych telekomu. Celem tych działań jest restrukturyzacja obejmowanych przez TP Invest firmi ich późniejsza sprzedaż. Do końca br. TP Invest może objąć udziały w OTO Lublin i TP Teltech. TP Invest przekłada natomiast na przyszłość plany inwestycji typu venture capital. (s. 9)