Środowy Przegląd Prasy

KGHM przeznaczy na finansowanie Telefonii Dialog 100 mln zł rocznie, zamiast zakładanych wcześniej 200 mln zł. Planowane jest zwolnienie 200 pracowników operatora.

PARKIET

Lipcowe deja vu

Po kolejnych zniżkach już tylko 4,3% - 0,8 zł dzieli kurs Softbanku od historycznego minimum z lipca ub. r. Na wczorajszym zamknięciu za papiery Softbanku płacono 18,3 zł. Według niektórych analityków, przyczyną zniżek jest fakt, że spółka jest wymieniana jako jeden z głównych kandydatów do miana spółki stosującej „kreatywną księgowość”. Spółce nie udało się ponadto podpisać w br. żadnego istotnego kontraktu. (s. 2)

KGHM będzie finansował Dialog

KGHM zapowiedział, że nie wycofa się z finansowania Telefonii Dialog do czasu znalezienia dla niej inwestora strategicznego. Koncern miedziowy ograniczył finansowanie operatora do 100 mln zł rocznie, wobec planowanych wcześniej 200 mln zł. Dialog redukuje więc mocno koszty, m.in. zamierza zwolnić w 2002 roku 200 osób – jego załoga będzie liczyła 900 pracowników. (s. 4)

Mniej inwestycji w technologie

Według raportu , w ub. roku inwestycje funduszy private equity w polskie spółki technologiczne zmniejszyły się o 65%. W skali globalnej wydatki te zmniejszyły się o 35%. Łączna wartość tych inwestycji wyniosła 7,4 mld USD. (s. 9)

Strata Lucenta powiększyła się

W III kwartale roku finansowego 2002 sprzedaż Lucenta spadła o 50%, do 2,95 mld USD. Strata netto firmy w tym okresie wyniosła 7,86 mld USD, wobec 3,24 mld USD rok wcześniej. Receptą zarządu jest zwolnienie ponad 7 tys. pracowników, z obecnie zatrudnionych 53 tys. Łącznie z wcześniejszymi zapowiedziami, redukcje obejmą w tym roku 11 tys. pracowników. Jeszcze we wrześniu 2000 roku Lucent zatrudniał 123 tys. osób. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

MacroSoft szuka nisz

MacroSoft ma wkrótce podpisać kontraktyu na wdrożenia rozwiązań MBI Software, przeznaczonych dla branży meblarskiej. Warszawska spółka giełdowa prowadzi też rozmowy z koreańskim producentem oprogramowania dla sądownictwa i administracji publicznej. (s. 6)

PULS BIZNESU

Optimus wyłoży karty na stół

Dziś prezes Optimusa Andrzej Widerszpil przedstawi radzie nadzorczej spółki plany na najbliższe lata. ma wybrać drogę producenta sprzętu albo integratora sprzętu. Wszystko wskazuje na to, że Optimyus stanie się producentem sprzętu, co wiązać się będzie z inwestycjami rzędu 20 mln zł. (s. 10)