Środowy Przegląd Prasy

Nowy prezes Optimusa Andrzej Widerszpil zapowiada, że spółka będzie albo producentem, albo integratorem. Nie ma drogi pośredniej.

PARKIET

Stream Communications chce zadebiutować na GPW

Działająca w naszym kraju jako operator telewizji kablowej spółka Stream Communications złożyła prospekt emisyjny w KPWiG. Kanadyjska firm chce pozyskać z emisji do 50 mln USD. Środki miałyby być przeznaczone na akwizycje w sektorze operatorów kablowych. Stream działa na południu kraju, oprócz telewizji kablowej (40 tys. abonentów), świadczy usługi internetowe. (s. 1)

Nowe porozumienie Elektrimu

Wczoraj zarząd Elektrimu podpisał nowe porozumienie z posiadaczami obligacji, które zastąpi poprzednie, uzgodnione 10 maja br. Elektrim przeznaczy ze środków własnych 100 mln EUR na spłatę odsetek i wykup części zrestrukturyzowanych obligacji (drugie 100 mln zadeklarował na ten cel BRE Bank). Cena wykupu do 15 czerwca wynosi 11,3%, po tym terminie wzrośnie o 11,25%. Kolejna rata będzie przypadać na 15 grudnia br., a ostateczny termin wykupu – 30 czerwca 2004 roku. (s. 3)

Prezes Apeximu optymistą

Nowy prezes Apeximu liczy na uratowanie spółki przed upadkiem, w najbliższych dniach przedstawiony zostanie plan wyprowadzenia spółki z kłopotów. Według zapewnień Artura Nowaka-Gocławskiego zajęcie rachunku przez ZUS nie oznacza, że firmie zabraknie pieniędzy na działanie. (s. 3)

PRAWO I GOSPODARKA

Telepraca pomysłem na bezrobocie

Według podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy, największą przeszkodą w wykonywaniu telepracy jest na polskim rynku „psychiczne nieprzystosowanie obu stron stosunku pracy”. Zagadnienia telepracy będzie rozpatrywała nadzwyczajna komisja sejmowa powołana do nowelizacji Kodeksu Pracy. (s. 3)

Ze spółek: TP SA

3 czerwca wspólnicy TP Internet podjęli uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału o 39 mln zł, do 422,2 mln zł. Podwyższenie nastąpi poprzez utworzenie 78 tys. nowych udziałów o wartości 500 zł każdy, które obejmie TP S.A. 3 czerwca podjęto też decyzję o podwyższeniu kapitału w innej spółce zależnej TP S.A. – Centertelu. Kapitał spółki wzrośnie o 130 mln zł, do 2,609 mld zł. (s. 5)

NOM zbiera grosz do grosza

Niezależny Operator Międzystrefowy rozesłał 3,8 mln rachunków za rozmowy międzymiastowe przez prefiks 1044, realizowane od sierpnia ub. roku do kwietnia br. Średnio rachunek opiewa na kilkaset złotych. (s. 6)

PULS BIZNESU

Optimus wybierze PC albo integrację

Nowy prezes Optimusa, Andrzej Widerszpil, zamierza doprowadzić do trzykrotnego zwiększenia wartości spółki w ciągu trzech lat – do 25 zł za akcję. W ciągu trzech miesięcy firma ma przedstawić nową strategię biznesową na najbliższe dwa – trzy lata. Nowy zarząd zapowiada, że spółka skoncentruje się na jednym biznesie – produkcji PC-tów albo integracji. Andrzej Widerszpil, który posiada 5% akcji spółki, zamierza w najbliższym czasie powiększyć swój udział do 10%. (s. 6)

PAP utrzymał dodatni wynik

PAP opublikował wyniki za ub. rok. Agencja odnotowała 0,25 mln zł zysku netto (rok wcześniej 0,24 mln zł), przy przychodach w wysokości 39,4 mln zł (w 2000 – 34 mln zł). Dotacja z budżetu wyniosła 4,1 mln zł i była niższa o 33% niż rok wcześniej. (s. 6)