Środowy Przegląd Prasy

Po fuzji HP i Compaqa montownia PC-tów pod Szczecinem będzie kontynuować działalność, być może nawet poszerzy produkcję o serwery. TP S.A. będzie świadczyć usługi dostępu do Internetu poprzez platformę satelitarną.

PARKIET

PTC: 52,2 mln zł na plusie

Polska Telefonia Cyfrowa poprawiła wynik EBITDA w I kwartale br. o 47%. Zysk netto spółki, w związku z różnicami kursowymi spadł do 52,2 mln zł. Operator Era GSM odnotował ogólny wzrost liczby klientów netto o ok. 200 tys., przy spadku netto liczby klientów abonamentowych. (s. 3)

TP S.A. Bezprzewodowy dostęp do Internetu

Centrum Usług Satelitarnych TP S.A. w Psarach k. Kielc oraz Radomska Wytwórnia Telefonów przedstawią usługę powszechnego bezprzewodowego dostępu do Internetu z niemal dowolnego miejsca w kraju. Szczegóły oferty zostaną przedstawione za dwa miesiące, zapowiedzieli podczas spotkania z sejmową Komisją Infrastruktury przedstawiciele firmy. Dostęp będzie realizowany przez szerokopasmową platformę satelitarną TP S.A., która powstanie na bazie istniejących systemów satelitarnych w Psarach. (s. 5)

PRAWO I GOSPODARKA

EI chce kupić Aster City

Enterprise Investors złożył Elektrimowi Telekomunikacja ofertę odkupienia telewizji kablowej Aster City. Szczegóły finansowe oferty nie są znane. (s. 2)

Spór z Elektrimem bez rozstrzygnięcia

Sąd arbitrażowy w Wiedniu nie rozstrzygnął wczoraj sporu pomiędzy Elektrimem i Deutsche Telekom. Wczorajsza rozprawa dotyczyła wniosku DT o uznanie, że Elektrim nie wywiązuje się z umowy wspólników PTC, ponieważ jest niewypłacalny. W tej sprawie sąd wziął pod uwagę zawarte wstępne porozumienie zarządu z obligatariuszami. Inny wniosek DT dotyczy uznania, że Elektrim nabył pakiety akcji PTC niezgodnie z prawem. (s. 6)

Urzędy nie lubią Internetu

Według raportu przedstawionego przez organizacje Obywatelski, urzędy administracji publicznej nie doceniają możliwości Internetu w kontaktowaniu się ze społeczeństwem. W marcu i kwietniu IO ocenił 16 ministerstw, 16 urzędów wojewódzkich i 14 urzędów marszałkowskich - najlepiej w ocenie przejrzystości i interaktywności serwisów wypadły Ministerstwo Finansów (29 pkt. na 41 możliwych), strony Mazowieckiego U.W. i śląskiego urzędu marszałkowskiego. Najgorszy serwis ma Ministerstwo Zdrowia i urzędy w Łodzi. (s. 8)

PULS BIZNESU

TV kablowe kuszą Tel-Energo

Krajowe sieci telewizji kablowych liczą na współpracę z operatorem sieci szkieletowej Tel-Energo. Pozwoliłoby im to na uruchomienie nowych usług – transmisji głosu i danych. Na razie przez położone w studzienkach TP S.A. kable może płynąć tylko sygnał telewizyjny. TP S.A. zapowiada, że w przypadku poszerzenia oferty usług (przy założeniu, że „będzie to zgodne z prawem”) podniesie wysokość opłat za umieszczenie kabli w jej studzienkach, aby w ten sposób wyrównać sobie straty z działania nowej konkurencji. (s. 6)

HP utrzyma produkcję komputerów w Szczecinie

Według nieoficjalnych informacji, po połączeniu HP z Compaqiem, produkcja PC-tów pod Szczecinem zostanie utrzymana, a być może nawet rozszerzona, o produkcję serwerów. W tym roku montownia ma wypuścić na polski rynek 60 tys. komputerów. (s. 9)

Netia musi zamknąć trzy układy

Jeszcze dwie z trzech spółek z grupy Netii – Netia South i Netia Telekom - oczekują na zgodę sądu na otwarcie postępowania układowego. Po zamknięciu postępowań Netia wyemituje akcje dla wierzycieli. (s. 9)