Środowy Przegląd Prasy

Komenda Główna Policji wnioskuje do ministerstwa spraw wewnętrznych o podjęcie działań w celu odebrania koncesji jednemu z operatorów komórkowych. Według KGP nie umożliwia on policji i służbom specjalnym dostępu do baz danych o abonentach.

PARKIET

Atrakcyjne obligacje

Merill Lynch wydał w raporcie z 23 marca br. pozytywną rekomendację dla PTC. (s. 6)

Wniosek o ograniczenie głosów grupy BRE

Prywatny akcjonariusz Elektrimu wnioskuje w sądzie o ograniczenie prawa głosu BRE, Zbigniewa Jakubasa i Ryszarda Opary podczas kwietniowego NWZA holdingu. Paweł Witaszek zarzuca im, że działają w porozumieniu, a pomimo to nie dopełnili obowiązków informacyjnych przewidzianych w takiej sytuacji. (s. 4)

Optimus na łeb na szyję

Od styczniowego podziału starego Optimusa, kurs spółki spadł o 55%. W poniedziałek akcje Optimusa straciły 10%, a wczoraj – kolejne 6,2%. (s. 1)

PRAWO I GOSPODARKA

Porozumienie NOM i TP S.A.

W najbliższy czwartek zostanie najprawdopodobniej podpisane porozumienie pomiędzy NOM i TP S.A. w sprawie rozlieczeń międzyoperatorskich. TP S.A. przeforsowała swoje stanowisko i abonenci pragnący korzystać z usług NOM będą musieli podpisywać umowy z niezależnym operatorem. (s. 2)

Komórkowe uszy pracują dla służb specjalnych

Policja i służby specjalne korzystają z informacji i baz danych abonentów udostępnianych im przez operatorów sieci komórkowych. Tymczasem Komenda Główna Policji zwróciła się do ministra spraw wewnętrznych o odebranie koncesji jednemu z operatorów, który nie umozliwił policji prowadzenie podsłuchów i namierzania miejsc z których prowadzone są rozmowy. Według nieoficjalnych informacji chodzi o Polkomtel. (s. 7)

PULS BIZNESU

Elektrim: gdzie funduszy sześć...

Przypadek Elektrimu będzie latami służyć teoretykom i praktykom biznesu do pokazania skali błędów popełnianych w prymitywnej fazie polskiego kapitalizmu. Działania frakcji młodych finansistów, którzy objęli przy wsparciu zachodnich funduszy inwestycyjnych kontrolę nad Elektrimem w marcu 2001 doprowadziły firmę na skraj bankructwa. (s. 2)

Acciona nie chce kupić ET

Hiszpańska grupa Accion a, która jest jednym z największych obligatariuszy Elektrimu, nie przyłączy się do oferty kupna 49% ET, złożonej przez innych wierzycieli. (s. 4)

TP S.A. odwołała się od decyzji URT

TP S.A. złożyła odwołanie do URTiP od decyzji o karze nałożonej przez Regulatora w końcu marca br. URTiP zaakceptował na razie, po wprowadzeniu sugerowanych zmian, nowy cennik TP S.A. Wejdzie on w życie 1 maja br. (s. 6)