Środowy Przegląd Prasy

15% do 20% telefonów komórkowych na polskim rynku może pochodzić z kradzieży - szacuje PG. Po wczorajszym zebraniu rady nadzorczej, nowym prezesem Tel-Energo jest Andrzej Arendarski.

PARKIET

ComputerLand i Prokom na tropie

Notowania dwóch największych krajowych integratorów – ComputerLandu i Prokomu – znajdują się na najwyższym poziomie od roku. CL z powodzeniem przeszedł dwuletnią restrukturyzację, a po drodze m.in. udało mu się uniknąć inwestycji w dotcomy. Prokom z kolei pozbył się kapitałochłonnego projektu WP, i prawdopodobnie rozpocznie ekspansję w sektorze bankowości i służb mundurowych. (s. 2)

Większy udział MCI w przecenionym PPU

Kosztem 71,4 tys. zł MCI zwiększył swój udział w Polskim Portalu Ubezpieczeniowym prowadzącym serwis Expertia do 68,15%. W październiku 2000 fundusz był skłonny zapłacić za 27% PPU 4 mln zł. (s. 5)

AOL TW odpisze 40 0- 60 mld USD

W pierwszym kwartale 2002 roku AOL TW będzie zmuszony odpisać 40 - 60 mld USD z powodu spadku wartości rynkowej. (s. 11)

PULS BIZNESU

Cena walorów Onet i OT wyniesie w sumie 44 zł

Prezes Optimusa liczy, że po podziale spółki łączna wycena Onetu i Optimusa Technologii wyniesie 44 zł - tyle ile wynosi w styczniu kurs Optimusa. Według analityków, po podziale suma wycen powstałych spółek powinna być wyższa od notowań Optimusa sprzed podziału. (s. 9)

Tel-Energo zmienia prezesa

Według informacji PAP prezesem Tel-Energo będzie od dzisiaj Andrzej Arendarski. Podczas wczorajszego posiedzenia RN podjęto decyzję o odwołaniu Jerzego Urbanowicza. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

Kto zapłaci za portale

Redukcje kosztów w portalach przejawiają się zwykle zmniejszaniem zatrudnienia. Nowy rok Wirtualna Polska rozpoczęła od zwolnień pracowników dwóch serwisów - w tym niemal wszystkich redaktorów z działu wiadomości. (s. 1, 2)

Telefon z drugiej ręki

15% do 20% telefonów komórkowych na rynku może pochodzić z kradzieży, a 20% - z prywatnego importu, co oznacza, że aparaty nie posiadają homologacji, szacuje PG. Oznacza to, że zamiast oficjalnych 10 mln komórek, "w obiegu" na krajowym rynku jest 11 mln telefonów komórkowych. (s. 4)