Środowy Przegląd Prasy

Według nieoficjalnych informacji PB, do połączenia polskich oddziałów HP i Compaqa dojdzie najwcześniej jesienią 2002 r.

PARKIET

ComputerLand i Oracle coraz bliżej

W 2001 roku przychody CL związane ze sprzedażą produktów Oracle wyniosą ok. 13 mln zł, w 2002 roku spodziewany jest wzrost tych przychodów o 30%. W przyszłym roku spółki zamierzają wejść silniej ze swoją ofertą na rynki telekomunikacyjny, administracji publicznej i energetyki. (s. 4)

Klienci banków nie ufają elektronicznym usługom

Według raportu ARC Rynek i Opinie, z usług internetowych udostępnianych przez banki korzysta 1,6% Polaków. 20% badanych deklaruje brak zaufania do takiego sposobu przeprowadzania transakcji, a 52% niekorzystanie z usług intrernetowych wyjaśnia brakiem dostępu do Sieci. (s. 9)

79% firm kupiło e-reklamę w 2000 r.

Z raportu amerykańskiego Stowarzyszenia Reklamodawców Narodowych (ANA) wynika, że wiekszość reklamodawców nie zwiększyła wydatków na internetową reklamę w br. Tak deklarowało 41% badanych firm, przy czym ankiety zbierane były w okresie od kwietnia do czerwca br., a więc przed wrześniowymi atakami terrorystycznymi. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

11 mld z SMS i rozmów

Wartość polskiego rynku telefonii przenośnej wynieść ma w 2001 roku według prognoz samych operatorów 11 mld zł. Jeśli nie osłabnie tempo sprzedaży, pod koniec grudnia br. liczba abonentów sieci komórkowych przekroczy 10 mln. (s. 1, 3)

Optymizm Vivendi

Zysk EBITDA Vivendi Universal w III kw. br. wzrósł o 30% w stosunku do ubiegłorocznego III kw., do 1,36 mld USD. Prezes Jean-Marie Messier podtrzymuje prognozy 10% wzrostu sprzedaży i 35% wzrostu zysku EBITDA Vivendi w 2001roku. (s. 6)

PULS BIZNESU

Reneissance wszedł do Wind Telecom

Dwa fundusze vc z grupy Reneissance podpisały umowy inwestycyjne z Wind Telecom, spółki z sektora telefonii komputerowej. Fundusze obejmą do końca I kw. 2002 roku 40% akcji WT za 3,7 mln zł. (s. 8)

HP wchłonie polskiego Compaqa jesienią 2002 r.

Według nieoficjalnych informacji PB, polskie oddziały HP i Compaqa połączą się, w konsekwencji ogólnoświatowej fuzji firm, najwcześniej jesienią br. (s. 10)

GAZETA WYBORCZA

Nikt nie chce UMTS

Trzej operatorzy komórkowi w Czechach zbojkotowali rządowy przetarg na licencje UMTS. Trzy licencje po ok. 737 mln zł każda miały objąć Eurotel, RadioMobil i Cesky Mobil. (s. 21)