Środowy Przegląd Prasy

Terrorystyczne uderzenie w główne instytucje amerykańskiego państwa przyniosło śmierć tysiącom niewinnych ludzi. Wywołało także panikę na funkcjonujących giełdach. Analitycy nie wykluczają, że może przyczynić się do załamania amerykańskiej gospodarki.

GAZETA WYBORCZA

Krach po atakuNa wczorajszą amerykańska tragedię zdążyły zareagować giełdy w Europie i Ameryce Południowej. Spadki sięgają 10%. Handel na rynkach azjatyckich zakończył się natomiast wiele godzin przed serią terrorystycznych ataków. Działalnośc giełdy amerykańskiej wstrzymano w pół godziny po uderzeniach samolotów w World Trade Center. Dziś także pozostana zamknięte. Zdaniem analityków, atak nastąpił w bardzo niedobrym dla gospodarki czasie – amerykańska gospodarka ma właśnie za sobą najsłabszy od 10 lat II kwartał. Nie można wykluczyć utrzymania się panicznych nastrojów inwestorów i giełdowego krachu. (s. 14)

PRAWO I GOSPODARKA

Panika na giełdach po zamachu na AmerykęAtak i zniszczenie World Trade Center sparaliżowało amerykańską giełdę i wywołało panikę na rynkach Europy i Ameryki Południowej. W WTC znajdowały się siedziby kilkuset instytucji finansowych, m.in. Merill Lynch, Lehman Brothers, czy przedstawicielstwa Morgan Stanley (w WTC zatrudniał 3,5 tys. pracowników), Deutsche Bank i in. Trwała wyprzedaż akcji, gwałtownie poszły w górę ceny surowców i metali szlachetnych na działających rynkach. Ropa podrożała o 10%, ale OPEC zapewnił już, że utrzyma poziom dostaw gwarantujący stabilność cen. (s. 1)

Podział TP S.A. do dyskusjiRząd nadal nie przedstawił stanowiska w sprawie poselskiego projektu podziału TP S.A. Wiceminister gospodarki ds. telekomunikacji Piotr Niemczyk zapowiedział, że resort wyda rozporządzenie wykonawcze do Prawa Telekomunikacyjnego, które ureguluje rozliczenia międzyoperatorskie. (s. 2)

PTK chce kopiować dokumenty klientówPTK Centertel zwrócił się do Inspektora Ochrony Danych Osobowych o wycofanie, w związku z orzeczeniem NSA, zakazu kserowania dowodów tożsamości klientów operatora. NSA potwierdził, że Prawo Telekomunikacyjne zezwala operatorom na szersze gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych klientów. IODO wskazuje jednak, że w zapisie nie ma mowy o zgodzie na przetwarzanie wizerunków osób czy wzorów ich podpisów, które także znajdują się na dokumentach kserowanych w przedstawicielstwach PTK. (s. 8)

PARKIET

Obligacje po 20%Akcje Netii staniały wczoraj o 14,7% i ustanowiły nowe, historyczne minimum na poziomie 6,1 zł. Obligacjami spółki handlowano już nawet za 20% ich nominalnej wartości. Znizka dokonała się przy wysokich obrotach papierami Netii – właściciela zmieniło 529 tys. akcji. (s. 4)

J.P. Morgan ukaranyBank J.P. Morgan, który uczestniczył w charakterze doradcy Comcastu w próbie wrogiego przejęcia za 52 mld USD należącego do AT&T operatora stacji telewizji kablowej został wykluczony z grona firm finansujacych AT&T. W ostatnich pięciu latach J.P. Morgan był głównym organizatorem kredytów dla AT&T. (s. 11)