Środowy Przegląd Prasy

Coraz więcej wątpliwości budzą przedłużające się negocjacje w sprawie inwestycji Telekomunikacji Polskiej w portal Wirtualna Polska.

GAZETA WYBORCZA

Między nami prezesami

O blisko 10% wzrósł kurs akcji Softbanku po wczorajszej wypowiedzi (dla „Pulsu Biznesu") Ryszarda Krauzego, prezesa Prokomu, że obie spółki prowadzą rozmowy o konsolidacji. Problem jednak w tym, iż szef Softbanku, Aleksander Lesz, utrzymuje, że żadnych negocjacji na ten temat ostatnio nie było. Niektórzy analitycy mówią nieoficjalnie, że wysokie obroty akcji Softbanku mogą świadczyć o tym, że spółką zainteresował się jakiś inny, duży inwestor. (s. 19)

RZECZPOSPOLITA

Nasdaq sobie, TechWIG sobie

Okazało się, iż ostatnia fala spadków na warszawskiej giełdzie doprowadziła do zerwania korelacji indeksów TechWIG i Nasdaq. Do tej pory (od czasu internetowej hossy z początku roku 2000) zmiany cen akcji spółek technologicznych w Warszawie bardzo łatwo było przewidzieć – wystarczyło uważnie śledzić zachowania inwestorów w USA. Niestety, ostatnie wydarzenia na warszawskiej giełdzie sprawiły, że teraz trudno dostrzec jakieś analogie między TechWIG i Nasdaq. (s. B4)

PRAWO I GOSPODARKA

Coraz dłuższe negocjacje

Wiele wątpliwości budzą przedłużające się negocjacje w sprawie inwestycji Telekomunikacji Polskiej w portal Wirtualna Polska. Wcześniej, po podpisaniu w maju wstępnej umowy między Prokomem (posiadającym 40% udziałów w WP), a Telekomunikacją Polską, mówiło się, że zamknięcie transakcji to kwestia kilku tygodni. Z nieoficjalnych informacji wynika, że sfinalizowanie umowy uniemożliwia fakt, że zainteresowani nie mogą określić satysfakcjonującej wszystkich ceny. Pierwsze oficjalne informacje pojawią się prawdopodobnie ok. 10 września. (s. 6)

PARKIET

Ciągle spada

Indeksy TMT-Media oraz TMT-Komunikacja poruszają się w długoterminowych trendach spadkowych. Mimo, że bessa na rynku akcji telekomunikacyjnych trwa już 17 miesięcy, to wciąż nie widać oznak jej zakończenia – kolejne notowania przyniosły, co prawda, poprawę koniunktury, trudno jednak uznać to za jakiś przełom. Podobna sytuacja panuje w sektorze spółek medialnych – tempo spadku nie jest co prawda wysokie, ale również w tym sektorze nie ma sygnałów zakończenia bessy (s. 8)

PULS BIZNESU

Lekarstwo na świąteczną czkawkę

E-handlowcy gorączkowo przygotowują się na kolejną Gwiazdkę. Do inwestycji w logistykę skłoniły e-sklepy doświadczenia z ubiegłego roku, kiedy to okazało się, że do tysięcy dzieci na całym świecie nie dotarły na czas prezenty zamówione przez Internet. Zdaje się, że są to kroki niezbędne - ze statystyk wynika bowiem, że pod koniec roku średnio o 50% rośnie liczba paczek wysyłanych za pośrednictwem firm kurierskich. (ebiznes, s. 2)

Śmiertelnie poważna sprawa

Całkiem popularne stało się ostatnio na Zachodzie zamawianie pogrzebów przez Internet. Wirtualni przedsiębiorcy pogrzebowi kuszą swych przyszłych klientów, oferując im zaciszne miejsca pochówku, pomniki na terenie ulubionych klubów piłkarskich, czy nawet stojaki na płyty CD, które, gdy przyjdzie na to czas, można zamienić w gustowną trumnę. Dodatkowym atutem internetowych salonów pogrzebowych są umiarkowane ceny – przedstawicielka jednego z takich przedsiębiorstw twierdzi, że pogrzeb zamówiony przez Internet jest o jedną trzecią tańszy od „tradycyjnego”. (ebiznes, s. 4)