Środowy Przegląd Prasy

Ministerstwo Łączności stara się ułatwić życie operatorom telefonicznym, natomiast wirtualne banki udowadniają, że obowiązują je nie wirtualne prawidła gospodarki.

PARKIET

Prezes Prokomu dokupił akcje za 1 zł

Ryszard Krauze, realizując posiadaną opcję menadżerską, kupił 310 tys. akcji Prokom Software po cenie nominalnej 1 zł. W wyniku tej operacji jego stan posiadania w spółce powrócił do poziomu z początku 2001 r. Razem z Prokom Investments Ryszard Krauze posiada ok. 40% akcji Prokom Software. Giełdowy kurs akcji tej spółki wynosi ok. 100 zł. (s.2)

Szeptel nie rezygnuje

Spółka telekomunikacyjna po raz kolejny spróbuje sprzedać akcje inwestorom giełdowym. Wielkość emisji wynosi 3-7,95 mln akcji, czyli przy obecnym giełdowym kursie ok. 90-240 mln zł. W razie powodzenia będzie to jedna z największych emisji w br. Mimo złej koniunktury rynkowej spółka nie przewiduje rezygnacji z emisji lub przesunięcia terminu subskrypcji. Środki zostaną przeznaczone na budowę ogólnopolskiej sieci szkieletowej i inwestycję w Telbank. Zdaniem analityków trudno wróżyć powodzenie, jeżeli Szeptel nie zakończy negocjacji z Tele Danmark, lub nie znajdzie innego dużego nabywcy akcji. (s.5)

RZECZPOSPOLITA

Łapanie niesolidnych klientów

Ministerstwo Łaczności chce ułatwić operatorom telefonicznym walkę z nieuczciwymi klientami. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego przewiduje stworzenie bazy danych o niewypłacalnych klientach. Ponadto istnieje projekt, aby przy podpisywaniu umowy klient musiał przedstawić urzędowe potwierdzenie swoich danych. (s.B2)

PULS BIZNESU

Motorola liczy na kontrakty z Policją

Globalne trudności koncernu w pewnym stopniu odbijają się na operacjach w Polsce. Przedłuża się budowa centrum informatycznego w krakowskiej strefie ekonomicznej. Projekt zostanie zakończony prawdopodobnie z rocznym opóźnieniem. W tejże strefie powstanie do 2006 r. fabryka podzespołów telefonicznych Motoroli. Koncern zamierza też dostarczać urządzeń dla sieci UMTS w Polsce i liczy na wart 700 mln zł kontrakt z Policją, związany z budową narodowego systemu łączności Tetra. (s.6)

PRAWO I GOSPODARKA

Rok 2000 w informatyce

Niewiele zmienia się od lat w rankingach firm informatycznych opracowanych przez Teleinfo. Raport za 2000 r. przyznaje pierwsze miejsce pod względem przychodów Prokom Software przed i Optimusem. Prokom jest także największym integratorem, Tech Data - dystrybutorem a Optimus producentem sprzętu. Największą firmą zagraniczną na polskim rynku jest Hewlett Packard. (s.5)

Ciągłe kłopoty z dostępem

Według IDC wartość handlu elektronicznego krajów Grupy Wyszehradzkiej wzrośnie ze 100 mln USD w 2000 r. do 650 mln USD w bieżącym roku. Penetracja Internetu w 2005 r. sięgnie w krajach grupy 23%. Zdaniem analityków IDC pod koniec ub.r. w Polsce było 3 mln Internautów, czyli więcej niż w pozostałych krajach grupy, jednak najwyższy ich odsetek jest na Węgrzech. W 2002 r. Polacy zamówią w Internecie towary i usługi za 1 mld USD. (s.5)

Wirtualne też niżej

mBank jest pierwszym z wirtualnych banków, który obniży oprocentowanie rachunków i depozytów w odpowiedzi na obniżenie stóp procentowych przez RPP. Nie wiadomo jeszcze jak wysoka będzie obniżka, ale trzeba się liczyć z ok. 2-proc. redukcją. Pozostałe dwa wirtualne banki - Volksvagen Bank Direct i Inteligo - nie podjęły jeszcze takiej decyzji. (s.8)