Środowy Przegląd Prasy

Fundusze inwestycyjne nadal są najwyraźniej niezadowolone z działań rady nadzorczej Elektrimu. Inwestorzy chcą zwołania NWZA spółki i wymiany przynajmniej trzech członków rady.

PRAWO I GOSPODARKA

Ericsson i Lucent TechnologiesFirmy wspólnie wygrały w przetargu na rozwój sieci komórkowej w Arabii Saudyjskiej. Wartość podpisanych kontraktów z tego tytułu sięgnie 600 mln USD. Do końca przyszłego roku przyłączonych zostanie ponad 1,1 mln nowych abonentów. (s. 6)

Emax szuka inwestoraPo fiasku emisji poznańska spółka zajmująca się integracją zamierza w ciągu dwóch – trzech miesięcy pozyskać inwestora finansowego. Emax nie wyklucza ponowienia próby emisji i nie będzie składał wniosku o wycofanie papierów z obrotu publicznego. (s. 11)

PULS BIZNESU

Elektrim: pogłoski o kolejnym NWZAWedług nieoficjalnych informacji, londyńskie fundusze inwestycyjne Invesco, Flemings i Schroders domagają się zwołania kolejnego NWZA spółki, które doprowadzić ma do zmian w radzie nadzorczej. Członkowie rady, w opinii funduszy, zaangażowali się w rozgrywki personalne i walkę o władzę w zarządzie Elektrimu. (s. 9)

Deutsche Telekom: obligacje za 8 mld USDDT wyemitowało pięcioletnie obligacje wartości 4,5 mld EUR i dziesięcioletnie wartości 3,5 mld EUR. Przyjęto już na nie zamówienia wartości 15,5 mld EUR. W tym roku DT ma do wykupienia obligacje wartości 12,7 mld EUR, a ponadto dług wielkości 69 mld EUR. (s. 14)

PARKIET

Vivendi sprzeda pion łącznościowy Elektrimu?Według agencji ratingowej Standard and Poors, Vivendi rozważa w swojej średnioterminowej prognozie sprzedaż przejętych od Elektrimu aktywów telekomunikacyjnych. Agencja miała nie zmieniać w związku z tym oceny Vivendi ( w grę miałoby wchodzić obniżenie ratingu) w kontekście objęcia przez koncern kontroli nad telekomunikacyjną częścią Elektrimu. (s. 2)

Jacek Merkel zainwestował w MurawskiegoSąd zarejestrował akcje 4Media serii F. Pieniądze z tych walorów przeznaczone są na zakup przez spółkę udziałów w Murawski Holding. Oznacza to, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, że ze środków tych nie będą spłaceni wierzyciele 4Media. (s. 4)

RZECZPOSPOLITA

Zarobki dwa razy wyższe od przeciętnychWartość polskiego rynku oprogramowania wynosiła w 2000 roku według ocen Datamonitor 387 mln USD. W polskim przemyśle informatycznym zatrudnionych było 82 tys. osób, z czego 27 tys. przy tworzeniu oprogramowania. Średnie roczne zarobki wyniosły według Datamonitor 9450 USD, wobec średniej krajowej 5400 USD. (s. B1)