Środowy Przegląd Prasy

Fundusze inwestycyjne nadal są najwyraźniej niezadowolone z działań rady nadzorczej Elektrimu. Inwestorzy chcą zwołania NWZA spółki i wymiany przynajmniej trzech członków rady.

PRAWO I GOSPODARKA

Ericsson i Lucent Technologies

Firmy wspólnie wygrały w przetargu na rozwój sieci komórkowej w Arabii Saudyjskiej. Wartość podpisanych kontraktów z tego tytułu sięgnie 600 mln USD. Do końca przyszłego roku przyłączonych zostanie ponad 1,1 mln nowych abonentów. (s. 6)

Emax szuka inwestora

Po fiasku emisji poznańska spółka zajmująca się integracją zamierza w ciągu dwóch – trzech miesięcy pozyskać inwestora finansowego. Emax nie wyklucza ponowienia próby emisji i nie będzie składał wniosku o wycofanie papierów z obrotu publicznego. (s. 11)

PULS BIZNESU

Elektrim: pogłoski o kolejnym NWZA

Według nieoficjalnych informacji, londyńskie fundusze inwestycyjne Invesco, Flemings i Schroders domagają się zwołania kolejnego NWZA spółki, które doprowadzić ma do zmian w radzie nadzorczej. Członkowie rady, w opinii funduszy, zaangażowali się w rozgrywki personalne i walkę o władzę w zarządzie Elektrimu. (s. 9)

Deutsche Telekom: obligacje za 8 mld USD

DT wyemitowało pięcioletnie obligacje wartości 4,5 mld EUR i dziesięcioletnie wartości 3,5 mld EUR. Przyjęto już na nie zamówienia wartości 15,5 mld EUR. W tym roku DT ma do wykupienia obligacje wartości 12,7 mld EUR, a ponadto dług wielkości 69 mld EUR. (s. 14)

PARKIET

Vivendi sprzeda pion łącznościowy Elektrimu?

Według agencji ratingowej Standard and Poors, Vivendi rozważa w swojej średnioterminowej prognozie sprzedaż przejętych od Elektrimu aktywów telekomunikacyjnych. Agencja miała nie zmieniać w związku z tym oceny Vivendi ( w grę miałoby wchodzić obniżenie ratingu) w kontekście objęcia przez koncern kontroli nad telekomunikacyjną częścią Elektrimu. (s. 2)

Jacek Merkel zainwestował w Murawskiego

Sąd zarejestrował akcje 4Media serii F. Pieniądze z tych walorów przeznaczone są na zakup przez spółkę udziałów w Murawski Holding. Oznacza to, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, że ze środków tych nie będą spłaceni wierzyciele 4Media. (s. 4)

RZECZPOSPOLITA

Zarobki dwa razy wyższe od przeciętnych

Wartość polskiego rynku oprogramowania wynosiła w 2000 roku według ocen Datamonitor 387 mln USD. W polskim przemyśle informatycznym zatrudnionych było 82 tys. osób, z czego 27 tys. przy tworzeniu oprogramowania. Średnie roczne zarobki wyniosły według Datamonitor 9450 USD, wobec średniej krajowej 5400 USD. (s. B1)