Środowy Przegląd Prasy

Jeden z największych polskich portali znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Los jego zarządu jest niepewny.

PRAWO I GOSPODARKA

Wirtualne przychody

W 2001 r. przychody z reklamy Wirtualnej Polski mają wynieść według prognoz zarządu 12 mln zł, czyli prawie trzy razy więcej niż w roku ubiegłym. Bardzo słabe wyniki w I kw. br. stawiają realizację przewidywań pod znakiem zapytania. Według nieoficjalnych informacji niezadowolony jest z tego jeden z akcjonariuszy - Prokom Software - który myśli o zmianach w zarządzie WP. Według statutu musiałby uzyskać w tym celu 66% głosów na WZA (teraz posiada 40%), może jednak przy obecnym stanie posiadania odwołać dyrektora finansowego portalu. WP jest w ciężkiej sytuacji finansowej i poszukuje kolejnego inwestora. (s.5)

Coraz więcej polis w sieci

W Polsce niewiele towarzystw ubezpieczeniowych stosuje Internet jako kanał dystrybucji polis. W USA odsetek 10% nabywców polis kupuje je droga elektroniczną. Wprowadzenie ustawy o e-podpisie może ożywić polski rynek ubezpieczeniowy, chociaż istnieją opinie, że raczej przekona towarzystwa do sprzedaży polis przez Internet, niż klientów do ich kupowania - będzie większa oferta w Sieci, niż obroty w elektronicznym handlu polisami. Na stronach towarzystw lub wyspecjalizowanych portali można już teraz nabyć kilka rodzajów polis lub nawiązać kontakt z agentem. Tego ostatniego Internet nie wyeliminuje nigdy, chociaż zmniejszy jego rolę. Jego domenę staną się usługi doradcze; będzie też osobiście przyjmował zgłoszenia szkód. Szansą dla ubezpieczycieli są internetowe sklepy z polisami lub nawet wielkie hipermarkety sieciowe w popularnych portalach, która powstanie wzmaga elektroniczny obrót wszelkimi towarami. (Ubezpieczenia, s.I-II)

PULS BIZNESU

Arena.pl wchodzi na GPW

KPWiG dopuściła do obrotu akcje portalu stanowiące 44,8% jego kapitału akcyjnego. Blisko 30% akcji zostanie zaoferowanych inwestorom instytucjonalnym, 10% - indywidualnym a ok. 4,5% w transzy menadżerskiej. Subskrypcja jest planowana na początek czerwca. Arena chce uzyskać w wyniku emisji 100-150 mln zł, ale analitycy uważają, że nawet 100 mln może być w aktualnej sytuacji rynkowej nieosiągalne. Arena przyniosła w ub.r. 2 mln zł straty netto przy 1 mln zł przychodu. Plany inwestycyjne na ten rok przewidują wydatkowanie 156 mln zł na funkcjonowanie i rozbudowę portalu a także na nabycie udziałów w firmie dostępowej E-connections. (s.7)

Rekord frekwencji na NWZA Elektrimu

Na NWZA zarejestrowało się już ok. 57% akcjonariuszy holdingu, czyli dwukrotnie więcej niż na poprzednie zgromadzenia. Ten wynik zaskoczył analityków. Skrajnie różnią się natomiast ich opinie co do wyników zgromadzenia: zdaniem jednych tak duży udział akcjonariuszy wróży powodzenie zamierzeniom Vivendi Universal, zdaniem innych - zarządu Elektrimu. Nie wiadomo bowiem kogo naprawdę skaptował francusko-kanadyjski koncern, który oficjalnie posiada w Elektrimie 10% udziałów i jeszcze kilka procent poprzez sojusznicze podmioty finansowe. (s.9)

PARKIET

Polkomtel na sprzedaż?

PKN Orlen może sprzedać 20-proc. pakiet udziałów w Polkomtelu pod warunkiem, że podobnie uczynią pozostali duzi akcjonariusze operatora telefonii komórkowej. PKN Orlen potrzebuje środków na udział w konsolidacji spółek naftowych w Europie Centralnej i zwiększenie udziałów w polskim sektorze chemii ciężkiej. Tymczasem pogorszyły się w pierwszym kwartale wyniki finansowe PKN. (s.1, 3)

BRE poprawi wyniki

Prezes zarządu BRE Banku - Wojciech Kostrzewa - zapewnia, że do końca I poł. roku zostaną sprzedane udziały banku w Optimusie. Potencjalnym nabywcą może być Elektrim, ale Wojciech Kostrzewa zdementował sugestie, że bank kupił udziały w integratorze "dla Elektrimu". (s.7)