Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Środowy Przegląd Prasy

Jeden z największych polskich portali znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Los jego zarządu jest niepewny.

PRAWO I GOSPODARKA

Wirtualne przychodyW 2001 r. przychody z reklamy Wirtualnej Polski mają wynieść według prognoz zarządu 12 mln zł, czyli prawie trzy razy więcej niż w roku ubiegłym. Bardzo słabe wyniki w I kw. br. stawiają realizację przewidywań pod znakiem zapytania. Według nieoficjalnych informacji niezadowolony jest z tego jeden z akcjonariuszy - Prokom Software - który myśli o zmianach w zarządzie WP. Według statutu musiałby uzyskać w tym celu 66% głosów na WZA (teraz posiada 40%), może jednak przy obecnym stanie posiadania odwołać dyrektora finansowego portalu. WP jest w ciężkiej sytuacji finansowej i poszukuje kolejnego inwestora. (s.5)

Coraz więcej polis w sieciW Polsce niewiele towarzystw ubezpieczeniowych stosuje Internet jako kanał dystrybucji polis. W USA odsetek 10% nabywców polis kupuje je droga elektroniczną. Wprowadzenie ustawy o e-podpisie może ożywić polski rynek ubezpieczeniowy, chociaż istnieją opinie, że raczej przekona towarzystwa do sprzedaży polis przez Internet, niż klientów do ich kupowania - będzie większa oferta w Sieci, niż obroty w elektronicznym handlu polisami. Na stronach towarzystw lub wyspecjalizowanych portali można już teraz nabyć kilka rodzajów polis lub nawiązać kontakt z agentem. Tego ostatniego Internet nie wyeliminuje nigdy, chociaż zmniejszy jego rolę. Jego domenę staną się usługi doradcze; będzie też osobiście przyjmował zgłoszenia szkód. Szansą dla ubezpieczycieli są internetowe sklepy z polisami lub nawet wielkie hipermarkety sieciowe w popularnych portalach, która powstanie wzmaga elektroniczny obrót wszelkimi towarami. (Ubezpieczenia, s.I-II)

PULS BIZNESU

Arena.pl wchodzi na GPWKPWiG dopuściła do obrotu akcje portalu stanowiące 44,8% jego kapitału akcyjnego. Blisko 30% akcji zostanie zaoferowanych inwestorom instytucjonalnym, 10% - indywidualnym a ok. 4,5% w transzy menadżerskiej. Subskrypcja jest planowana na początek czerwca. Arena chce uzyskać w wyniku emisji 100-150 mln zł, ale analitycy uważają, że nawet 100 mln może być w aktualnej sytuacji rynkowej nieosiągalne. Arena przyniosła w ub.r. 2 mln zł straty netto przy 1 mln zł przychodu. Plany inwestycyjne na ten rok przewidują wydatkowanie 156 mln zł na funkcjonowanie i rozbudowę portalu a także na nabycie udziałów w firmie dostępowej E-connections. (s.7)

Rekord frekwencji na NWZA ElektrimuNa NWZA zarejestrowało się już ok. 57% akcjonariuszy holdingu, czyli dwukrotnie więcej niż na poprzednie zgromadzenia. Ten wynik zaskoczył analityków. Skrajnie różnią się natomiast ich opinie co do wyników zgromadzenia: zdaniem jednych tak duży udział akcjonariuszy wróży powodzenie zamierzeniom Vivendi Universal, zdaniem innych - zarządu Elektrimu. Nie wiadomo bowiem kogo naprawdę skaptował francusko-kanadyjski koncern, który oficjalnie posiada w Elektrimie 10% udziałów i jeszcze kilka procent poprzez sojusznicze podmioty finansowe. (s.9)

PARKIET

Polkomtel na sprzedaż?PKN Orlen może sprzedać 20-proc. pakiet udziałów w Polkomtelu pod warunkiem, że podobnie uczynią pozostali duzi akcjonariusze operatora telefonii komórkowej. PKN Orlen potrzebuje środków na udział w konsolidacji spółek naftowych w Europie Centralnej i zwiększenie udziałów w polskim sektorze chemii ciężkiej. Tymczasem pogorszyły się w pierwszym kwartale wyniki finansowe PKN. (s.1, 3)

BRE poprawi wynikiPrezes zarządu BRE Banku - Wojciech Kostrzewa - zapewnia, że do końca I poł. roku zostaną sprzedane udziały banku w Optimusie. Potencjalnym nabywcą może być Elektrim, ale Wojciech Kostrzewa zdementował sugestie, że bank kupił udziały w integratorze "dla Elektrimu". (s.7)