Środowy Przegląd Prasy

Według wyceny ING Barings, szacowana na 490 mln zł Wirtualna Polska, to obecnie zdecydowanie najcenniejszy internetowy element grupy Prokom.

GAZETA WYBORCZA

Niecałe pół miliarda

ING Barings wycenia wartość Wirtualnej Polski na 490 mln zł. Wycena stanowi część odtajnionego wczoraj raportu na temat Prokomu. Według analityków banku, portal ma 10% udział w polskim detalicznym rynku e-commerce i 8% udział w naszym internetowym rynku reklamy. W opinii ekspertów, portal przyniesie w tym roku 40 mln zł przychodów. Wartość „cash burn” to w przypadku WP 5 mln zł miesięcznie. Zdaniem autorów raportu, portal stanie się dochodowy w ciągu minimum 2 lat. W ocenie raportu, WP to najcenniejsza firma internetowa grupy Prokom. Cały Prokom Internet bez WP wart jest – według analityków ING Barings – 178 mln zł. (s. 29)

PRAWO I GOSPODARKA

Tłok w Sieci

W ślad za mBankiem oraz Volkswagen Bank Polska pójdą już wkrótce kolejne projekty wirtualnych banków. Jeszcze w kwietniu uruchomione zostanie wspólne przedsięwzięcie IFS oraz Bankgeselschaft Berlin (Polska). Ponadto do wejścia do Internetu szykuje się łódzki Petro Bank. „Typowo wirtualny bank” ma według przedstawicieli LG Petro ruszyć we wrześniu br. Ponadto wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska w Sieci pojawi się w drugiej połowie roku szwedzki Skandinaviska Enskilda Banken. (s. 8)

Nowe oblicze rządowej witryny internetowej

Kancelaria Premiera uruchomiła pod adresem www.kprm.gov.pl nowa wersję strony www. Modyfikacje dokonane przez Centrum Informacyjne Rządu obejmują między innymi dodanie mechnizmów przeszukiwania zasobów komunikatów rządu, serwisu multimedialnego z przemówieniami premiera i odnośników do instytucji państwowych krajów europejskich. (e-biznes s. I)

PULS BIZNESU

ITI musi jeszcze czekać na Optimusa

ITI nie jest właścicielem 25% akcji i 61% głosów na WZA Optimusa. 17 kwietnia minął, zgodnie z aneksem do umowy sprzedaży przez BRE i Zbigniewa Jakubasa akcji spółki grupie ITI, termin spełnienia się wszystkich warunków zawieszających wykonanie umowy. Pomimo, że warunki zostały spełnione, potrzebny jest okres uprawomocnienia się zmian w statucie Optimusa odnośnie trybu powoływania i odwoływania rady nadzorczej. (s. 10)

PARKIET

&Neutralnie dla Prokomu&

CDM Pekao wycenia wartość walorów Prokomu na 95 – 110 zł. Wydanie krótkoterminowej rekomendacji neutralnie, analitycy motywują ryzykiem związanym z inwestycjami w spółki sektora nowych technologii oraz podwyższonym ryzykiem osiągnięcia niskiego zysku netto (68,9 – 74,6 mln zł). (s. 6)

&Celem rozwój telefonii trzeciej generacji&

NTT DoCoMo rozważa inwestycję w KPN Mobile. Największy japoński operator telefonii komórkowej w ten sposób promować rozwój telefonii 3G. Dotychczas japoński operator zainwestował w holenderski koncern telekomunikacyjny 3,6 mld USD i posiada 15% jego akcji. Warunkiem inwestycji jest, według przedstawicieli zarządu NTT DoCoMo, przeznaczenie tych środków na rozwój telefonii 3G, a nie pokrycie zadłużenia KPN. (s. 11)