Środowy Przegląd Prasy

Jak szacuje Gartner Dataquest, w tym roku na świecie zostanie sprzedanych 507 mln telefonów komórkowych. Jest to o 50 mln więcej niż spodziewają się producenci tych urządzeń.

PRAWO I GOSPODARKA

Akcjonariusz Polkomtela zapłacił za nowe akcje

PKN Orlen wpłacił drugą ratę w wysokości 80,9 mln zł i tym samym wywiązał się z podjętej jesienią ub. r. uchwały NWZA Polkomtel S.A. o podwyższeniu kapitału spółki przez akcjonariuszy o 550 mln zł, na drodze emisji 5,5 mln akcji imiennych. Pierwsza rata w wysokości ok. 27 mln zł została opłacona przez PKN w grudniu 2000 r. Środki z emisji mogą zostać przeznaczone na sfinansowanie opłaty za koncesję UMTS. (s. 2)

Walka nowych generacji

Jak szacuje Gartner Dataquest, w tym roku na świecie zostanie sprzedanych 507 mln telefonów komórkowych. Jest to o 50 mln więcej niż spodziewają się producenci tych urządzeń. Popyt na telefony rośnie bardzo szybko, przyczyniają się do tego oferowane przez operatorów nowe i bardziej zaawansowane usługi. Coraz częściej mówi się również o alternatywnym rozwiązaniu dla 3G – 2,5 G. Byłaby to faza przejściowa pomiędzy usługami oferowanymi obecnie i 3G, a jednocześnie największy konkurent dla 3G. (s. 7)

Reklama zdobywa wirtualną przestrzeń

W 2001 r. wartość sprzedaży powierzchni reklamowej na polskich witrynach internetowych może osiągnąć 110 mln zł. Jednak Sieć nadal traktowana jest z rezerwą – na Internet przeznacza się 1% budżetów reklamowych. Według szacunków analityków wydatki na wszelkie formy reklamy elektronicznej wyniosły w ubiegłym roku ok. 45 mln zł. (s. I)

PULS BIZNESU

Elektrim: zarząd zostaje bez zmian

Rada nadzorcza Elektrimu nie zmieniła wczoraj zarządu. Francuskie Vivendi, które dąży do usunięcia szefów holdingu, nie składa jednak broni. Kolejne posiedzenie RN ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Do tego czasu Vivendi i zarząd Elektrimu mają czas na przekonanie akcjonariuszy do swojej wizji rozwoju spółki. (s. 9)

Optimus: XTrade już zarejestrowana

Zarejestrowana przez spółka XTrade zajmie się tworzeniem platformy handlu elektronicznego dla firm. Partnerami w tym przedsięwzięciu są także Commerce One, który dostarczy technologię do budowy internetowych platform wymiany towarowej oraz BRE Bank. Optimus jest właścicielem 100% kapitału zakładowego nowej spółki, wynoszącego 27,3 mln zł. (s. 8)

PARKIET

Ponad 3,5 mld zł przychodów

Analitycy spodziewają się, że Polska Telefonia Cyfrowa zamknie ubiegły rok przychodami netto na poziomie ponad 3,5 mld zł. Po trzech kwartałach 2000 r. przychody spółki wynosiły 2648,8 mln zł, a EBITDA wynosiła 825,8 mln zł. (s. 2)

GAZETA WYBORCZA

Smycz GSM

Firma Monitel we współpracy z Polkomtelem wprowadza w Polsce system Protekta, umożliwiający lokalizację ludzi i towarów dzięki technologii komórkowej GSM. Według Monitela jest to oferta dla dużych firm, chcących lepiej zorganizować pracę agentom, serwisantom czy kurierom. W telefonie pracownika umieszczona jest karta SIM ze specjalnym oprogramowaniem. Dzięki niemu telefon można odszukać za pośrednictwem sieci nadajników GSM w całym kraju i przekazać tę informację do serwerów Monitela. (s. 23)

RZECZPOSPOLITA

Siemens rezygnuje z Powerline

Siemens zrezygnował z technologii Powerline – przesyłu danych i dostępu do Internetu za pośrednictwem sieci energetycznej. Niemiecka grupa energetyczna EnBW, związana od lutego 2000 r. z Siemensem, zapowiedziała dalsze prace nad nową technologią, mimo wycofania się partnera. jest zdania, że obecnie nie ma warunków prawnych zapewniających rentowność Powerline. (s. B4)