Środowy Przegląd Prasy

Elektrim i Deutsche Telekom mają do dziś czas na zawarcie formalnej umowy dającej Niemcom kontrolę nad elektrimowskimi spółkami telefonii stacjonarnej.

GAZETA WYBORCZA

Nowelą w światłowód

Dziś w Sejmie przewidziane jest pierwsze czytanie projektu nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Rządowy projekt zakłada zwiększenie nadzoru państwa nad eksploatacją międzynarodowych sieci telekomunikacyjnych. Do obowiązujących przepisów rząd proponuje wprowadzić dwie podstawowe zmiany: rozszerzenie obowiązku uzyskiwania zezwolenia na wszystkie podmioty eksploatujące międzynarodowe linie telekomunikacyjne i wyeliminowanie możliwości obchodzenia prawa telekomunikacyjnego, przez wprowadzenie zapisu, według którego operatorami międzynarodowych sieci telekomunikacyjnych mogą być jedynie firmy w 100% polskie. (s. 22)

Niemiecka środa?

Elektrim i Deutsche Telekom mają do dziś czas na zawarcie formalnej umowy dającej Niemcom kontrolę nad elektrimowskimi spółkami telefonii stacjonarnej. Przeciwny porozumieniu jest francuski Vivendi Universal. Podpisany w grudniu ub. r. list intencyjny przewidywał kupno przez DT 51% udziałów i akcji w 6 należących do Elektrimu spółkach. Termin podpisania umowy (o łącznej wartości 180 mln USD), przewidywany na koniec lutego br., został przesunięty o tydzień. Vivendi posiadający 49% akcji spółki Elektrim Telekomunikacja (jest ona właścicielem ponad połowy udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, w której 45% ma też DT), twierdzi, że złożył Elektrimowi atrakcyjniejszą finansowo ofertę inwestycji w spółki telefoniczne. (s. 28)

PRAWO I GOSPODARKA

Chwiejny optymizm

Wskaźnik kondycji polskiego Internetu i firm internetowych zanotował 6 pkt. spadek w stosunku do stycznia 2001 r. i wyniósł 51,5 punktu w sklali od –100 do 100. e-PENBIZ opracowywany jest przez Instytut Pentor oraz Business Press na podstawie badań na ponad 100 przedsiębiorstwach z branży IT i internetowej. Autorzy raportu określają nastroje wśród przedstawicieli firm jako optymistyczne. Wskaźnik zdolności firmy do regulowania należności obniżył się o 29 pkt. (s. 5)

PAH szuka sponsorów

Polska Akcja Humanitarna zebrała w ciągu dwóch tygodni dzięki Internetowej Stronie Głodu ponad 25 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na obiady dla najbiedniejszych dzieci. Na stronę zagląda dziennie ok. 20 tys internautów, o ponad 15 tys więcej, niż planowała fundacja. (s. 5)

PULS BIZNESU

Dostawcy Internetu polują na domeny

Niektóre firmy sektora Internet Service Provider przywłaszczają sobie prawa do domen klientów, utrzymywanych na swoich serwerach. Schemat wygląda następująco: klient zleca rejestrację domeny providerowi, a ten jako wnioskodawcę-abonenta, czyli właściciela praw do domeny podaje siebie. Klient, który chce przenieść swój adres na inny serwer może albo starać się przekonać dostawcę do cesji praw do domeny albo dalej korzystać z usług tej samej firmy ISP. (s. 3)

PARKIET

Softbank zabiega o Pocztę Polską

Softbank podpisał kolejną umowę z Centralnym Zarządem Poczty Polskiej. O względy tej firmy rywalizuje kilka spółek informatycznych. Wartość kontraktu z Pocztą szacowana jest na kilkaset mln zł. Na razie jednak firma ta nie zdecydowała się na wybór partnera strategicznego i podpisuje niewielkie umowy z kilkoma spółkami z branży informatycznej. Softbank pierwszy niewielki kontrakt (2,7 mln zł) podpisał z Pocztą Polską jeszcze w ub.r. Wartość porozumienia podpisanego w tym tygodniu przekracza 4,4 mln zł. (s. 3)

Rekordowa emisja obligacji

France Telecom prawdopodobnie wypuści obligacje o wartości sięgającej 16 mld USD, co byłoby rekordem, jeśli chodzi o tego typu papiery emitowane przez przedsiębiorstwa. Dotychczas największą emisję przeprowadził Deutsche Telekom, sprzedając w ub.r. obligacje o wartości 144,5 mld USD. Spodziewane wpływy FT przeznaczyłby na wykupienie obligacji wyemitowanych w przeszłości (7,4 mld USD), pozostałe środki zaś na sfinansowanie inwestycji związanych z rozbudową sieci połączeń bezprzewodowych. (s. 10)