Środowy Przegląd Prasy

Informacja, że France Telecom nie skorzysta w tym roku z opcji nabycia 10% akcji TP S.A., spowodowała mocną przecenę akcji polskiego operatora, chociaż wydaje się, że nie ma fundamentalnych przesłanek do takiej wyprzedaży.

PULS BIZNESU

France Telecom nie dokupi w 2001 roku akcji TP S.A.

FT nie skorzysta z opcji nabycia w br. 10% akcji TP S.A. Powodem jest cena ustalona ze Skarbem Państwa na 38 zł przy rynkowej wycenie akcji poniżej 25 zł. FT raczej weźmie udział w publicznej ofercie sprzedaży akcji, w ramach której skarb zamierza upłynnić 30% akcji TP S.A. Prezes FT Michel Bon powiedział, że jego firma jest w dalszym ciągu zainteresowana przejęciem większościowych udziałów w TP S.A., i że omawiana decyzja nie jest spowodowana złą sytuacją finansową TP S.A. Michel Bon dodał jeszcze, że nie przewiduje włączenie PTK Centertel do Orange, chociaż ta znana na świecie marka być może zastąpi na polskim rynku Ideę. (s.4)

PARKIET

Michel Bon spłoszył rynek

Inwestorzy zareagowali na decyzję France Telecom o doraźnym niepowiększaniu udziałów w TP S.A. bardziej nerwowo, niżby nakazywał rozsądek. Nastroje na giełdzie są tak napięte, że wystarczy choć odrobinę negatywna informacja, aby wywołać wyprzedaż. Analitycy uważają, że naiwnością byłoby mieć nadzieję, że FT kupi akcje TP S.A. po 38 zł, wobec aktualnej wyceny rynkowej. Podobnie nieuzasadniona wydaje się przecena akcji Elektrimu. Inwestorzy powinni się tylko cieszyć, że dwie tak poważne firmy są zainteresowane akcjami polskiego holdingu. (s.1)

Czystka w Optimusie

Wiadomo już, że termin finalizacji umowy pomiędzy BRE Bankiem i ITI o zakupie akcji Optimusa nie zostanie dotrzymany. Przyczyną będzie chociażby brak zgody UOKiK na transakcję. Istnieje jednak poważniejszy problem, który może skończyć się odwołaniem całego zarządu Optimusa. Nie chce on bowiem zgodzić się na transfer 25 mln USD z Optimusa do Onetu co przewiduje umowa BRE i ITI. (s.2)

MCI powoła nowy fundusz

Wrocławski fundusz będzie sprawował funkcje doradcze przy nowym funduszu private equity, który finansowo zasili nie określona jeszcze instytucja finansowa. Nowy fundusz powstanie w II poł. br. i będzie dysponował minimalnie kapitałem 25 mln USD. Decyzja ta jest podyktowana chęcią MCI do uczestniczenia w kolejnych fazach rozwoju firm IT. Dotychczas fundusz finansował tylko start-upy. (s.2)

Elektrim-DT

Do 7 marca przedłużono termin zakończenia negocjacji w sprawie wartej 180 mln USD sprzedaży przez Elektrim Deutsche Telekom 51% udziałów w spółkach telefonicznych polskiego holdingu. Według pierwotnych planów negocjacje miały zakończyć się dzisiaj. (s.2)

Maklerzy chcą więcej czasu

Amerykańscy maklerzy z giełdy Nasdaq chcą, aby nowy system notowań był testowany dłużej niż początkowo planowano. Giełda przechodzi na notowania dziesiętne (zamiast dotychczasowych „szesnastkowych”) i maklerzy twierdzą, że system informatyczny może nie wytrzymać większej ilości transakcji, którą zaowocuje zmiana systemu. Tym bardziej, że początkowo notowania będą podawana w ułamkach i dziesiętnych częściach dolara. Od 12 marca pierwsze 15 spółek miało testować nowy system a od 9 kwietnia miał on objąć wszystkie 4,8 tys. notowanych na Nasdaq akcji. (s.10)

PRAWO I GOSPODARKA

Otwarta rekrutacja

Polskie portale, mimo ostatnich redukcji zatrudnienia, wciąż poszukują wysokiej klasy specjalistów informatycznych: programistów, projektantów stron www, webmasterów. Stosunkowo łatwo im znaleźć absolwentów szkół wyższych, znacznie trudniej pracowników z doświadczeniem. Wszystkie portale prowadzą stałą rekrutację i np. Wirtualna Polska zamierza zatrudnić 20-25 osób w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Tylko Arena nie poszukuje obecnie pracowników. Portale zamieszczają ogłoszenia na swoich własnych stronach, a poza tym w prasie i serwisach pracy. (s.4)

Kogo stać na wirtualne sieci prywatne?

Internet pozwala na połączenie rozrzuconych geograficznie oddziałów firmy w podobny sposób, co „fizyczne” Intranety. Niezbędne jest jedynie podłączenie firmowych komputerów do Sieci; bezpieczeństwo transmisji danych zapewnią urządzenia zabezpieczające i protokoły szyfrujące. Ich zastosowanie umożliwiają nowoczesne systemy operacyjne jak np. Windows 2000. Wirtualne sieci prywatne (VPN) są znacznie tańsze niż dzierżawienie łącz. Do ich popularyzacji przyczyni się upowszechnienie szybkiego dostępu do Internetu. (s.13)

Netia w Warszawie

Po wczorajszym uruchomieniu dwóch punktów styku przez TP S.A. od początku przyszłego tygodnia Netia zacznie podłączać pierwszych klientów w Warszawie. Netia spodziewa się w stolicy kilku tysięcy klientów. Do niektórych Netia doprowadziła już sieć telefoniczną i czeka tylko na odblokowanie linii przez TP S.A. (s.14)