Spyware: wykryj, usuń... zapomnij!

Szkodliwe programy wślizgują się podstępnie do Twojego komputera, a ich efektem, w najlepszym, przypadku jest spowolnienie pracy Windows i denerwujące zachowanie przeglądarki. Najgorsze, co może Cię spotkać, to całkowity paraliż systemu. Testujemy najskuteczniejsze narzędzia do kontrataku na szkodniki.

Spyware: wykryj, usuń... zapomnij!

Wielu użytkowników Windows pamięta czasy, kiedy największym utrapieniem były wirusy rozsyłane pocztą elektroniczną. Obecnie przyczyną większości problemów z 'upadkiem' systemu operacyjnego, dramatycznego zwolnienia pracy komputera lub denerwujących operacji przeglądarki internetowej jest spyware. Postanowiliśmy przedstawić naszym czytelnikom skuteczność 10 wybranych przez nas programów, zaprezentować nowości oraz zaproponować kilka rozwiązań, które zapobiegną katastrofie lub zminimalizują jej skutki.

Szkodliwe oprogramowanie

Określenie 'spyware' oznacza niewielki program, który najczęściej instalowany jest wraz z inną aplikacją. O jego obecności użytkownik nie jest w ogóle powiadamiany lub informacja na ten temat jest ukryta w dosyć mętnie sformułowanej umowie licencyjnej. W czasie wgrywania nowego oprogramowania do komputera mało kto zwraca uwagę na ten etap instalacji, nie mówiąc o szczegółowym wczytywaniu się w prawne zawiłości. Przeważnie wszyscy klikają "accept" i wskazują miejsce docelowe dla programu.

Aplikacje 'szpiegowskie' gromadzą dane o użytkownikach i wysyłają je bez jego wiedzy i zgody autorowi danego programu. A chyba nikt z nas nie życzy sobie, by informacje o stronach, które odwiedzamy w Sieci, dane osobiste, hasła, adresy pocztowe, poufne dane (numery kart kredytowych, kont bankowych, telefoniczne) trafiały w do niepowołanych osób. W codziennej pracy przejawem działania 'szpiegów' jest np. spowolnienie łącza internetowego lub samowolne przełączanie strony startowej w przeglądarce WWW. Należy odróżnić od tego typu programów aplikacje Adware, których zadaniem jest reklama. Są one wyraźnie zaznaczone jako reklamowe, mogą być odinstalowane z poziomu Panelu Sterowania, bez trudu możemy usunąć wszelkie pozostałości po ich "pobycie".

Spyware: wykryj, usuń... zapomnij!

Program CounterSpy okazał się bezkonkurencyjny pod względem efektywności i szybkości działania

Najlepsi kontra 45 'agentów'

Do testów przeznaczyliśmy siedem produktów, których cena waha się od 20 do 40 USD. Są to: Internet Cleanup, Spyware Eliminator, PestPatrol Anti-Spyware, SpySubtract Pro, McAfee's AntiSpyware, CounterSpy i Spy Sweeper. Dodatkowo przetestowaliśmy dwa najpopularniejsze (bo darmowe ;) narzędzia - Ad-Aware SE Personal oraz Spybot Search & Destroy. Oczywiście nie mogło zabraknąć testowego produktu firmy Microsoft o nazwie Microsoft Windows AntiSpyware, który nie jest uwzględniony w rankingu ze względu na swój status Beta.