Spyware - policyjny 'pies' tropiący?

Australijska policja może wykorzystywać oprogramowanie typu spyware do zbierania dowodów w prowadzonych przez siebie śledztwach. Umożliwia jej to nowa ustawa o nazwie "Surveillance Devices Act".

Według ustawy "Surveillance Devices Act", australijskie siły policyjne po uzyskaniu odpowiedniego nakazu, mogą wykorzystywać oprogramowanie szpiegujące poczynania użytkownika danego komputera (przykładowo przy pomocy 'keyloggera' rejestrować wszystkie znaki wprowadzane przez niego z klawiatury). Uzyskanie nakazu umożliwiającego zainstalowanie w komputerze oprogramowania typu spyware musi być solidnie umotywowane przez oficera policji.

Pojawiły się już również pierwsze słowa krytyki, określające ustawę "Surveillance Devices Act", jako niestabilną i przedwczesną. Zdaniem przeciwników nowych przepisów, policjanci uzyskują w ten sposób zbyt szeroki dostęp do prywatnych danych zgromadzonych w poczcie elektronicznej, komunikatorach internetowych, procesorach tekstu, arkuszach kalkulacyjnych, a nawet informacji o kontach bankowych, numerach kart i hasłach.