Spyware dźwignią handlu

Amerykańska Federalna Komisja Handlu złożyła do sądu wniosek o zamknięcie dwóch firm, których właściciel zachęcał internautów do kupienia i zainstalowania jego oprogramowania antyspyware'owego poprzez... instalowanie w ich komputerach spyware'u.

Federalna Komisja Handlu ma zastrzeżenia co do modelu działalności firm Seismic Entertainment Productions oraz SmartBot.Net, należących do niejakiego Sanforda Wallace'a. Wallace stworzył program, który instalował się bez wiedzy użytkowników, podczas wyświetlania określonych stron WWW - aplikacja wykorzystywała do tego celu lukę w zabezpieczeniach przeglądarki Internet Explorer.

Program ten po zainstalowaniu uprzykrzał pracę użytkownikowi komputera - poprzez zakłócanie pracy systemu, zamykanie i otwieranie napędu CD i otwieranie przypadkowych stron w przeglądarce internetowej. Program wyświetlał również komunikat, że wszystkie problemy znikną, jeśli użytkownik zainstaluje jedną z dwóch produkowanych przez Wallace'a aplikacji antyspyware'owych - Spy Wiper lub Spy Deleter.

Federalna Komisja Handlu rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie na wniosek organizacji Center for Democracy and Technology. Przedstawiciele komisji przekazali teraz sprawę do sądu - zarzucają Wallace'owi stosowanie oszukańczej reklamy i domagają się zamknięcia obu jego firm, a także zwrotu pieniędzy, który zarobił nieuczciwie reklamując swoje produkty.