"Spyware? To coś z Gwiezdnych Wojen?"

Ok. 11% Brytyjczyków uważa, że 'spyware' to nazwa jakiegoś gadżetu, pojawiającego się w "Gwiezdnych Wojnach" - informuje serwis Zdnet.co.uk, przytaczający wyniki raportu, przygotowanego przez firmy NOP oraz Blue Coat.

Z opracowania dowiadujemy się również, że jedynie 8% mieszkańców Wielkiej Brytanii jest w pełni świadome, czym jest oprogramowanie szpiegowskie i jak należy się przed nim skutecznie zabezpieczyć (za to 33% wie, jak chronić swój komputer przed wirusami i robakami komputerowymi). Ci użytkownicy deklarowali, iż unikają instalowania podejrzanego oprogramowania i że są w stanie szybko wykryć i usunąć z swoich systemów wszelkie szpiegowskie programy.

Ok. 30% ankietowanych przyznało, że regularnie sprawdzają swoje komputery przy pomocy oprogramowania "antyszpiegowskiego" - aczkolwiek tylko 16% badanych robi to w pracy (okazuje się, że Brytyjczycy znacznie lepiej dbają o swoje domowe komputery).

Analitycy Blue Coat w komentarzach do raportu zwracają uwagę, iż takie nastawienie użytkowników sprawia, że spyware staje się coraz poważniejszym zagrożeniem dla brytyjskich firm. "Jeszcze do niedawna oprogramowanie spyware uważane było za uciążliwe, ale nieszkodliwe. Teraz sytuacja się zmienia - spyware nie tylko utrudnia prace, ale może okazać się furtką dla wszelkiego rodzaju wirusów, robaków i innych zagrożeń. Dlatego firmy powinny zacząć poważnie traktować ten problem" - tłumaczy Nigel Hawthorn z Blue Coat.