Sprzedaż pakietu akcji BillNetu.

W zeszły piątek BMP eBussines i Central&Eastern Europe Venture objęły 24 procent akcji firmy BillNet.com.

Jako pierwsza w Polsce oferuje ona zautomatyzowaną platformę rozliczeń rachunków rozliczanych drogą elektroniczną. Firma liczy w pierwszej kolejności na indywidualnych klientów oraz na małe i średnie przedsiębiorstwa. Wskazuje na fakt, że 40 milionów wystawianych co miesiąc rachunków powinno zagwarantować rynek dla ich usług.

Pozwolą one na zaoszczędzenie czasu tak płatników, jak i wystawców rachunków dzięki współpracy z ich systemami finansowo-księgowymi. Usługi będą dostępne za pośrednictwem telefonii stacjonarnej i komórkowej obsługującej protokół WAP.

Rejestracja większej liczby użytkowników pozwoli także z czasem zaoferowanie nowego medium marketingowego. Systemy takie są coraz bardziej powszechne się na świecie. W Stanach Zjednoczonych wartość rozliczeń ma w ciągu dwu lat zwiększyć się aż 80 razy (do kwoty ponad 70 miliardów dolarów).

BMP jest międzynarodową firmą venture capital (głównie kapitał niemiecki) prowadzącą ok. 80 firm (w Polsce między innymi IDS, K2). Jej kapitał akcyjny wynosi blisko 50 milionów euro. Zaoferuje BillNetowi wsparcie techniczne i finansowe, ułatwi współpracę z pozostałymi firmami ze swego portfela. Być może wspomoże ekspansję na rynki zachodniej Europy.

Central&Eastern Europe Venture będzie współfinansował te przedsięwzięcia. Jest to fundusz założony przez jedną z niemieckich państwowych firm. Inwestorzy zamierzają przekształcić BillNet w spółkę akcyjną. Tę transakcję można poczytywać za sukces warszawskiej firmy, jako że działa ona od zaledwie 5 miesięcy.