Sprzedał ponad milion iPadów, zarobił... jednego dolara

Steve Jobs to najbardziej poszkodowany prezes z amerykańskich spółek giełdowych. Mimo że wprowadził na rynek takie hity jak iPhone czy iPad, to rocznie zarabia tylko jednego dolara.

W 2009 roku Steve Jobs zarobił jako prezes Apple Inc. zaledwie jednego dolara. To bardzo mało jak na autora ostatnich sukcesów Apple: iPada, którego sprzedaż szacuje się na blisko 2 mln sztuk i iPhone’a, telefonu sprzedanego w ponad 20 mln egzemplarzy. Dzięki tym hitom firma odnotowała rekordowe wyniki finansowe.

Czy to znaczy, że Steve Jobs nie ma co jeść albo żyje z oszczędności? Nie, Jobsa stać na bycie prezesem za dolara rocznie, ponieważ jest udziałowcem firmy i dostaje swój udział w jej zyskach.

Na przeciwnym biegunie listy płac amerykańskich prezesów jest szefowa Yahoo Inc., Carol Ann Bartz, która zarobiła w 2009 roku... 47,2 miliona dolarów. W Stanach Zjednoczonych dobrze zarabiają też prezesowie tradycyjnych mediów: na drugim miejscu najlepiej zarabiających jest Leslie Moonves, prezes stacji telewizyjnej CBS Corp., który zarobił 42,9 mln dolarów.

Oto zestaw ulubionych powiedzonek Steve'a Jobsa: