Sprzedać patent

Motorola będzie sprzedawać swoje rozwiązania technologiczne w dziedzinie telefonów komórkowych. Krok ten jest wstępem do rezygnacji z produkcji telefonów pod własną marką.

Motorola liczy na zainteresowanie oferta konkurencyjnych koncernów telekomunikacyjnych a także wyspecjalizowanych producentów urządzeń elektronicznych, produkujących nie pod własnymi markami. Motorola zamierza sprzedawać technologie produkcji aparatów telefonicznych, działających w sieciach 2,5G i 3G. Pierwsze kontrakty spodziewa się zawrzeć w ciągu najbliższych miesięcy. Zarząd nie dokonał jeszcze analizy wpływu tej decyzji na wyniki finansowe koncernu w bieżącym roku. Do tej pory Motorola sprzedawała komponenty do różnego rodzaju telefonów za 1-1,5 mld USD rocznie.

Przedstawiciele zarządu poinformowali, że decyzja jest podyktowana zmianami na rynku telefonicznym. Ich zdaniem w coraz większym stopniu zaczyna się upodabniać do rynku komputerów osobistych, na którym odrębne przedsiębiorstwa opracowują technologię, odrębne produkują komponenty i odrębne montują, promują i sprzedają urządzenia. W walce o klienta końcowego liczy się marka, kanały dystrybucji i marketing, które są domeną wyspecjalizowanych firm.

Motorola wciąż jest drugim na świecie producentem telefonów komórkowych, chociaż jej udział w globalnym rynku zmniejszył się do ok. 15%.

<i>Źródło: Financial Times</i>