Spróbuj złapać chello

I-Metria przeprowadziła pomiary szybkości transmisji danych świadczonych przez polskich ISP. Bezkonkurencyjne okazało się chello, które jest zarazem najmniej powszechnym spośród usługodawców internetowych, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce rankingu. Najprawdopodobniej jednak, w przyszłym roku do usługi chello zostaną podłączone kolejne, poza Warszawą i Krakowem, miasta.

Usługa szerokopasmowego dostępu do Internetu oferowana przez telewizję kablową UPC okazała się najszybszą forma dostępu do Internetu w badaniu przeprowadzonym przez I-Metrię. Szybkość transmisji danych w chello jest, według badania, trzykrotnie wyższa od średniej wśród polskich dostawców Internetu.

Pomiar polegał na załadowaniu przez przeglądarkę badanego internauty elementów graficznych - pojedynczy pomiar obejmował załadowanie obrazka w formacie jpg lub gif. W badaniu wykorzystano łącznie 16 elementów ważących średnio 11 kB. Pomiar przeprowadzono w maju i czerwcu br., wykorzystano do niego system trackingowy GeMius. Internaucie wyświetlały się w tzw. stitialu cztery z wybranych szesnastu obrazków. Z 1,05 mln pomiarów do analizy wybrano próbę licząca 788 tys. pomiarów – odliczono pomiary przerwane przez internautów (21%) i time-outy (0,9%). Następnie w próbie zidentyfikowano 95% numerów IP i dostawców usług. Testowano łącznie 16 witryn –onet.pl, wp.pl i ws.pl, gazeta.pl, interia.pl, idea.pl, mbank.com.pl, rzeczpospolita.pl, e.pkobp.pl, era.pl, vivid.pl, tpsa.pl, bzwwbk24.pl, plusgsm.pl, inteligo.pl, merlin.com.pl.

I-Metria obliczyła na tej podstawie indeks dostępności, kryterium pozycji w rankingu. Wskaźnik obliczono dla każdej firmy dzieląc czas ściągania elementów graficznych wszystkich dostawców Internetu, przez czas w przypadku konkretnego ISP. Uzyskaną wartość mnoży się przez 100, tak więc indeks przyjął wartość 100 jako średnią dla wszystkich badanych firm ISP. Badaniem objęto usługi ISP, którzy uzyskali w sumie minimum 500 pomiarów (zwycięskie chello miało 9678 pomiarów). Łącznie sklasyfikowano 44 dostawców. Jak zapewnia Małgorzata Grzanka, rzecznik I-Metrii, przebadano wszystkie typy łącz, a ich udział w strukturze wyników pokrywa się z udziałem w strukturze całego zbioru łącz.

Najwyższą wartość mierzonego w ten sposób indeksu dostępności uzyskało chello – 327. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły, uzyskując odpowiednie wartości indeksu, Atman (287), WASK (224), AsterCity (219), Internet Partners (132), PDI (104), (78), TP S.A. (58), Internetia (49) i Dialog (41).

„Odkąd wprowadziliśmy chello do Polski, stawiamy sobie za cel oferowanie za pośrednictwem naszych sieci telewizji kablowej najszybszego, najwyższej jakości szerokopasmowego dostępu do Internetu. Wyniki badań I-Metrii dowodzą, że osiągnęliśmy zamierzony cel” – skomentowała Edyta Kurek, dyrektor ds. Internetu i nowych usług UPC Telewizji Kablowej. Co jednak z upowszechnieniem usługi? UPC dociera swoim zasięgiem do 1,8 mln gospodarstw domowych i już rok temu miało ponad milion abonentów swojej telewizji kablowej. Do obsługi chello jest obecnie przygotowanych 184,6 tys. mieszkań. Od grudnia 2000 roku chello pozyskało w Krakowie i Warszawie jednak tylko 10,7 tys. klientów (w całej Europie jest łącznie 600 tys. chellonautów). „Obecnie głównie rozbudowujemy naszą infrastrukturę w Warszawie i Krakowie. chello nie pojawi się w tym roku w kolejnych miastach – budowa sieci z kanałem zwrotnym to ogromne koszty. Nowe ośrodki powinny jednak powstać w przyszłym roku” – mówi Edyta Kurek. Przedstawicielka UPC nie chciała na razie ujawniać bliższych szczegółów dotyczących terminów i skali rozszerzania usług.

Prawie 11 tys. klientów - to mało, czy dużo? Polskie chello charakteryzuje się niskim (5,8%) wskaźnikiem penetracji usługi wśród potencjalnych odbiorców – szczególnie na tle Europy Zachodniej (12,3%). Absolutnym liderem jest pod tym względem Szwecja, gdzie wskaźnik ten sięga 21%, przy 52 tys. chellonautów. Polska wypada natomiast znacznie lepiej niż cały region Europy Wschodniej (3,23%). „Ta miara w przypadku Polski wydaje się niska, jednak jest prostym przełożeniem wskaźnika komputeryzacji społeczeństwa. Obecnie jeden komputer osobisty przypada średnio na co dziesiąte gospodarstwo domowe. Nadal mocna okazuje się też pozycja usługi dostępu wdzwanianego: w sytuacji kiedy większa część polskich internautów korzysta z bezpłatnego, często praktycznie nieograniczonego, najczęściej szerokiego pasma w pracy lub na uczelni – w domu wystarcza jej dostęp umożliwiający sprawdzenie poczty. Ale liczymy na to, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i zapotrzebowanie na szybki Internet będzie rosło” – powiedziała Edyta Kurek.

Do końca tego roku, w ocenie przedstawicielki UPC, liczba chellonautów nie dobije raczej 15 tys. Usługa, sprzedawana w pakiecie z abonentem telewizji kablowej, kosztuje zwykle ok. 169 zł miesięcznie. Zwykle, bo niemal nieprzerwanie trwa promocja usług.