Spotify warte 230 mln euro

Szwedzki serwis z muzyką online Spotify pozyskał inwestora. Sean Parker, współtwórca Napstera i były prezes Facebooka zainwestował w Spotify 11,6 mln euro. Za tą kwotę otrzymał on 5 procent udziałów w spółce i miejsce w zarządzie.

Kwota inwestycji oznacza, że całe Spotify jest warte 230 mln euro (300 mln dolarów). Rok temu wyceniano go na 190 mln euro.

Parker jest najnowszym inwestorem, który dokapitalizował szwedzką firmę. Spotify zebrało ponad 50 mln euro w akcjach w zeszłym roku - wynika z raportu spółki za 2009 r.

Przed Seanem Parkerem inwestorami były skandynawskie fundusze venture capital: Northzone Ventures i Creandum, niemieckie firmy Wellington Partners i Hommels Holding, chiński biznesmen Li Ka-shing (jest właścicielem Hutchison Wampoa i udziałów w operatorze telefonii komórkowej 3). Przedostatnią transakcją była sprzedaż za nieznaną ktowę 18 proc. udziałów wytwórniom muzycznym Sony BMG Music, Universal Music, Warner Music, EMI i Merlin.

Twórcy firmy Martin Lorentzon i Daniel Ek nadal kontrolują większość udziałów.

Spotify pozwala na legalne słuchanie muzyki online w Sieci. Serwis jest popularny w Europie, ale miał problemy z wejściem na rynek amerykański. Powodem jest brak odpowiednich porozumień z koncernami muzycznymi na tym rynku. Z usług Spotify nie można też korzystać w Polsce.