Sposób na darmowy publiczny Wi-Fi

Każdy marzy o tym aby to, co jest płatne było darmowe. Jedni o samochodach, inni o sprzęcie RTV, a inni... długo by wymieniać. W każdym razie mobilny dostęp do Internetu powinien być darmowy i z tym zgodzi się każdy poza tymi, którzy czerpią z tego zyski.

Prawdopodobnie całkowicie darmowy i publiczny internet jeszcze dla naszych wnuków będzie jedynie marzeniem. Jak się jednak okazało na Harvard University dostęp do sieci poprzez Wi-Fi może być zarówno darmowy jak i niezbyt kosztowny dla jego dostawcy.

Normalnie Harvardzki skwer to miejsce do wymiany poglądów i jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie. Obecnie może on służyć także do wymiany danych. W środę kilka organizacji biznesowych partnerowało w uruchomieniu pierwszego publicznego Wi-Fi do użytku w promieniu 800m od skweru.

Projekt urządzeń dostępowych wykonała firma Meraki, która na swym koncie ma kilka podobnych przedsięwzięć na całym świecie. Anaptyx, działająca od roku firma instalująca sieć ma możliwość monitorowania ilości podłączonych użytkowników. W czasie startu w promieniu 800m podłączonych było już ponad 150-ciu internetowych surferów.

Dowiedz się więcej z materiału wideo.