Spółka o2.pl zmieniła nazwę na Grupa o2 Spółka z o.o.

Poprzez zmianę nazwy spółka chce zaznaczyć, że o2 to dzisiaj już nie tylko znany portal internetowy i poczta e-mail.

Grupa o2 Spółka z o.o. to nowa nazwa wydawcy portalu o2.pl, który kończy właśnie 10 lat.

"Nową nazwą chcemy podkreślić wagę innych, niż strona główna portalu, produktów spółki, a także konsekwentnie realizowaną strategię rozwijania wortali i innych usług jako oddzielnych marek" - pisze na blogu Jacek Świderski, członek zarządu Grupy o2.

Strategia

Jak podaje Świderski, strategią Grupy o2 jest inwestowanie w nowe marki i efektywne nimi zarządzanie. Grupa posiada obecnie w portfelu ponad trzydzieści internetowych brandów.

"Obok produktów tradycyjnie kojarzonych z o2, jak komunikator Tlen czy poczta o2.pl, w ostatnich latach na rynek z sukcesem wypuściliśmy np. Wrzutę, Pudelka, Kafeterię, Sforę, Luxlux czy Radar" - podaje Jacek Świderski.

Spółka o2.pl zmieniła nazwę na Grupa o2 Spółka z o.o.

Jacek Świderski

Rzeczywiście, pierwsze trzy z wymienionych to serwisy, których liczba użytkowników liczona jest w milionach. Największy z nich, służąca do publikowania muzyki i wideo Wrzuta.pl w lipcu br. przyciągnęła ok. 4,6 mln użytkowników (za Megapanel PBI/Gemius, lipiec 2009). Jest to wzrost o ok. 1 mln w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Nieco mniejsze, ale również imponujące wzrostu zaliczyła także odwiedzana w większości przez kobiety Kafeteria.pl oraz plotkarski Pudelek.pl.

Bardzo dobrze ma się także Sfora.pl. Agregator newsów, który powstał pod koniec 2008 r. dziś miesięcznie odwiedzany jest przez 721 tys. użytkowników.

Trudno mówić natomiast o sukcesie zasięgowym luxlux.pl który w porównaniu z zeszłym rokiem stracił zasięg o prawie 20 proc. i obecnie ma ok. 270 tys. użytkowników.

Finanse

Jak podaje Świderski, Grupa o2 mimo spowolnienia gospodarczego, utrzymuje dobre wyniki. "W okresie od stycznia do sierpnia 2009 roku zanotowaliśmy wzrost przychodów o 10 %, przy spadku zysku brutto o 7 % w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku."

Prognozy

Spółka o2.pl zmieniła nazwę na Grupa o2 Spółka z o.o.
W których kategoriach Megapanelu PBI (a tym samym segmentach rynku) o2.pl będzie się pięło? Jak pisze Michał Brański, członek zarządu Grupy o2, "w ostatnich 2 latach sporo wysiłku włożyliśmy w serwisy z segmentu "Biznes, finanse, prawo" i wiele sobie obiecujemy po wynikach październikowych (publikacja Megapanelu w grudniu). Do grupy "o2.pl - Serwisy biznesowe" należą HotMoney.pl, Notowany.pl, PrawoSOS.pl, dołączy do nich otwarta w pierwszych dniach października Sfora.biz."

Drugim segmentem według Brańskiego, w którym Grupę interesuje pozycja w top 10, jest "Motoryzacja". "Do tego celu przybliżyły nas niedawna premiera MotoSOS.pl oraz świeży relaunch Autokrata.pl. (Do grupy motoryzacyjnej o2.pl należą również najAuto.pl oraz Gazik.pl.)."

Czytaj też:

Spółka Gadu-Gadu zmienia się w GG Network