Spersonalizowane wyszukiwanie Google na twojej stronie

Google uruchomiło nowy serwis, dzięki któremu twórcy i wydawcy WWW mogą umieścić na własnej witrynie dostosowaną do swoich potrzeb wyszukiwarkę Google.

Google Custom Search Engine pozwala zarówno prywatnym użytkownikom, jak i organizacjom, na umieszczenie okienka wyszukiwarki na własnej stronie. Będzie ona przeszukiwać witryny wybrane przez właściciela serwisu WWW. Na przykład, serwis dotyczący piłki nożnej, może mieć wyszukiwarkę Google, która przeszukuje tylko serwisy związane z tą dyscypliną sportu.

- Usługa jest bardza prosta i intuicyjna w użyciu. W kilka chwil pozwala stworzyć dostosowaną do potrzeb wydawcy wyszukiwarkę - mówi dla IDG News Service Marissa Mayer z Google.

Cały proces wyszukiwania odbywa się po stronie Google, ale wyniki są prezentowane na stronie WWW wydawcy. Serwisy korzystające z rozwiązania, mogą dostosować sposób, w jaki są one wyświetlane, by jak najlepiej pasowały do wyglądu strony.

Custom Search Engine Google bazuje również na idei "społecznego" wyszukiwania - internauci mają wpływ na jego wyniki, m.in. poprzez kategoryzowanie treści.

Przy wynikach wyszukiwania publikowane są reklamy kontekstowe. Jednak organizacje non-profit, czy uczelnie wyższe mogą zrezygnować z ich wyświetlania.

- Wśród twórców i wydawców serwisów WWW jest popyt na tego typu rozwiązania. Dzięki nim ich serwis jest bardziej atrakcyjny dla odwiedzających go internautów - uważa Greg Sterling, analityk z firmy SMI.

Podobną usługę do Google zaprezentowało wcześniej Yahoo i Rollyo.

http://www.google.com/coop/cse/