Spamerzy wciąż nieposkromieni

Zawiązana w Wielkiej Brytanii Wielopartyjna Parlamentarna Grupa Internetowa wystosowała specjalne oświadczenie do brytyjskiego rządu, by ten zaostrzył przepisy antyspamowe. Chodzi przede wszystkim o usprawnienie mechanizmów przesyłania skarg na spamerów oraz zwiększenie ochrony użytkowników prywatnych przed falą niechcianych wiadomości.

Wielopartyjna Parlamentarna Grupa Internetowa zamierza wywrzeć nacisk na Departament Handlu i Przemysłu, by ten wydał bardziej restrykcyjne przepisy antyspamowe.

Począwszy od lipca br. toczą się w Wielkiej Brytanii spory o to, w jaki sposób karać spamerów. Przedyskutowano już wiele rozwiązań, a ostatecznie zadecydowano, że od grudnia br. przesyłający spam na adresy użytkowników biznesowych będą karani grzywną 5 tys. funtów. Posiadacze prywatnych kont pocztowych pozostają jednak bez ochrony.

Zdaniem zawiązanej w parlamencie grupy, połowa spamu przesyłana jest za pośrednictwem źle zabezpieczonych komputerów wykorzystywanych przez spamerów do niecnych praktyk. Jeden z internautów, który zwrócił się o pomoc do Parlamentarnej Grupy Internetowej zaznaczył, że w momencie kiedy podłączył źle skonfigurowany serwer do Internetu, w przeciągu godziny zgromadził 120 tys. listów o treściach komercyjnych.

W specjalnym oświadczeniu Wielopartyjna Parlamentarna Grupa Internetowa domaga się, by dostawcy internetowi udostępnili użytkownikom informacje, w jaki sposób mogą bronić się przed spamem, a dodatkowo uruchomili konto pocztowe, na które można przesyłać skargi. Jednocześnie ochroną antyspamową powinni zostać objęci nie tylko pracownicy firm, ale również posiadacze kont prywatnych.