Spamerzy lubią czwartki

Blisko połowę wysyłanych obecnie e-maili stanowi spam, zaś ulubionym dniem spamerów jest czwartek - wynika z raportu, przygotowanego wspólnie przez BT Openworld oraz Brightmail.

Przez serwery BT "przeszło" w ciągu dwóch marcowych tygodni ponad 25 mln e-maili - 41% z nich (czyli ok. 11 mln) stanowiły wiadomości zaklasyfikowane jako spam. Co ciekawe, najwięcej spamu wysyła się w czwartek - w sprawdzonym przez BT okresie było to nawet 4 mln wiadomości w ciągu jednego dnia.

"Problem spamu jest dobrze udokumentowany, ale zatrważający jest fakt, że jego odsetek zbliża się powoli do 50% - a co gorsza, tendencja wzrostowa na pewno się utrzyma" mówi Duncan Ingram z BT Openworld. Jego zdaniem, trudno polecić internautom jakąś jedną skuteczną metodę zabezpieczenia się przed setkami niezamawianych ofert reklamowych.

Pocieszający wydaje się jednak fakt, że problem spamu zaczynają zauważać potentaci na rynku usług pocztowych - narzędzia "antyspamowe" zaprezentowały ostatnio m.in. MSN (operator kont Hotmail) oraz AOL. Co więcej, sprawą masowo wysyłanej, niezamawianej korepondencj elektronicznej planują się również zająć politycy UE - wśród projektów rozwiązań pojawił się nawet pomysł zdelegalizowania spamu.