Spam udaje Windows

Jak zaintrygować użytkownika i skłonić go do kliknięcia? Spammerzy posuwają się do coraz skuteczniejszych sztuczek.

Niedawno rozesłany spam oprogramowania chroniącego przed spyware stosuje trik, na którego nabierze się wielu odbiorców.

Użytkownik otwiera skrzynke i znajduje tam list. Nagle wyskakuje okienko z komunikatem "Security Warning" wyświetlone przez Windows. Zawiera ono pytanie czy "chcesz usunąć spyware ze swojego komputera" i zainstalować podpisane przez Microsoft oprogramowanie do jego usuwania.

Użytkownik bezmyślny kliknie "Yes". Użytkownik sceptyczny kliniknie "No". Użytkownik ciekawy kliknie "More info" aby dowiedzieć się dokładniej o jakie oprogramowanie chodzi.

Trick polega na tym że nie jest to okienko, a jedynie udający je obrazek w treści maila, do złudzenia podobny do takiego okienka w Windows XP. Wyświetlony w treści listu sprawia wrażenie że okienko przykryło ten kawałek programu pocztowego.

Oczywiście, każdy z użytkowników klikających jeden z wymienionych przycisków zostanie przekierowany na stronę reklamowanego programu - obrazek jest tylko linkiem do tej strony i nie ma żadnych przycisków.

W programach Mozilla i Thunderbird dużo trudniej będzie się nabrać, bo obrazek jest wyświetlany w ramce od razu sugerującej że nie jest to okienko.