Spadek sprzedaży filmów na iTunes

Należący do Apple'a sklep iTunes zanotował ostatnio wyraźny spadek sprzedaży filmów. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy od uruchomienia sklepu klienci kupili 1,3 miliony plików filmowych. W ciągu kolejnych trzech miesięcy chętnych znalazło jedynie 700 000 plików.

Zdaniem większości obserwatorów rynku, przyczyną spadku obrotów apple'owskiego sklepu jest najprawdopodobniej internetowe piractwo, które rozwija się pomimo wysiłków ze strony organizacji walczących z nielegalną dystrybucją multimediów w Internecie - MPAA i RIAA. Cena nie odgrywa najwyraźniej żadnej roli w jego powstrzymaniu - mimo, iż filmy w iTunes są znacznie tańsze, niż te same tytuły na DVD, internauci wciąż masowo pobierają nielegalne kopie.

Sugestię tę potwierdzają przedstawiciele firm świadczących usługi dostępu do Internetu - z ich statystyk wynika, że liczba użytkowników korzystających z sieci P2P, wciąż jest ogromna i nie maleje mimo działań MPAA i RIAA. "Ruch jest olbrzymi" - mówi Neil Armstrong, jeden z menedżerów dostawcy szerokopasmowego Internetu, firmy Plusnet. "W godzinach porannych niemal 100% ruchu generowane jest przez osoby pobierające filmy i muzykę" - dodaje Armstrong.