Sopot: 31-letni pirat zatrzymany za nielegalne rozpowszechnianie filmów

Policjanci z Gdańska zatrzymali 31-letniego mężczyznę nielegalnie rozpowszechniającego filmy za pośrednictwem stworzonych przez siebie serwisów internetowych. Funkcjonariusze podkreślają, że to jedna z największych tego typu spraw w Polsce.

31-letni mieszkaniec Sopotu, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stworzył szereg serwisów internetowych poświęconych tematyce filmowej (działały na przeszło 200 domenach), za pośrednictwem których rozpowszechniał przeszło 3000 filmów o szacowanej wartości rynkowej wynoszącej około 240 tys. zł. Internauci otrzymywali dostęp do zasobów multimedialnych po wysłaniu płatnego SMS-a.

Funkcjonariusze z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej w Gdańsku wspólnie z policjantami z sopockiej komendy miejskiej dokonali dzisiaj zatrzymania mężczyzny w jego mieszkaniu, w którym zabezpieczyli 2 komputery, 2 dyski twarde, 10 tys. zł pochodzących z działalności przestępczej oraz 415 płyt CD-R i DVD-R zawierających nielegalnie skopiowane filmy oraz pirackie programy komputerowe (wyceniono je wstępnie na 30 tys. zł).

Na stronie KGP czytamy, że:

"Za nielegalne rozpowszechnianie utworów grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca uczyni z tego swoje stałe źródło dochodu sankcja wzrasta do lat 3. Natomiast za uzyskanie cudzego programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara pozbawienia wolności do lat 5".

Funkcjonariusze podkreślają, że przeprowadzona akcja była jedną z największych w Polsce.