Sony otwiera księgarnię

Sony otwiera w Stanach cyfrową księgarnię oraz rozpoczyna sprzedaż długo zapowiadanego urządzenia Sony Book Reader. Będzie to pierwszy na rynku przenośny czytnik e-booków, korzystający z technologii elektronicznego tuszu.

Sony opóźniało premierę urządzenia, ze względu na problemy technicznie. Jednak wczoraj korporacja oficjalnie zapowiedziała, że 1 października otworzy sklep z książkami do pobrania Sony Connect oraz rozpocznie sprzedaż czytnika "Sony Reader".

W sklepie będzie oferowanych ponad 10 tys. tytułów m.in. z wydawnictw HarperCollins i Simon&Schuster. Książki mają być ok. 25% tańsze od swoich drukowanych odpowiedników. Na przykład "Kod Leonarda da Vinci" będzie kosztował 5,99 USD.

Sony Reader został zaprezentowany w styczniu tego roku i wzbudził duże zainteresowanie. Przede wszystkim dlatego, że tekst na 6 calowym ekranie wyświetlacza do złudzenia przypomina zadrukowany papier.

Sony otwiera księgarnię

Sony Reader

Urządzenie korzysta z technologii firmy e-Ink. Obraz powstaje z mikrokapsułek. Każda z nich zawiera naładowane elektrycznie białe i czarne cząsteczki. W zależności od pola elektrycznego wyświetlany jest czarny, szary lub biały punkt. Generowany w ten sposób obraz jest wyraźny nawet przy padającym na ekran świetle słonecznym, widoczny z kąta o nachyleniu do 180 stopni. Co więcej wyświetlona w ten sposób strona tekstu nie wymaga podtrzymywania bateryjnego.

Urządzenie ma wymiary 17,5 cm x 12,4 cm i niecałe 1,5 cm grubości. Waży 250 g. Wbudowana pamięć 64MB pozwala na przechowywanie kilkudziesięciu książek. Można ją rozbudować wykorzystując karty pamięci MemoryStick. Bateria ma starczyć na wyświetlenie 7,5 tys. stron. Sony Reader potrafi także odtwarzać muzykę w formacie MP3.

Urządzenie będzie obsługiwało technologię RSS. Jednak na razie będzie można korzystać tylko z zaakceptowanych przez Sony źródeł informacji. Są wśród nich popularne amerykańskie blogi m.in. Engadget i Huffington Post. Na początku nie będą oferowane żadne gazety ani magazyny.

Reader będzie kosztował w USA ok. 350 USD. Na razie nie wiadomo kiedy urządzenie zostanie wprowadzone na polski rynek.

Źródło: Reuters, Sony