Sondaż: nie powstrzymacie P2P!

RIAA i rząd przegrają batalię z operatorami sieci wymiany plików - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez instytut Pew Internet & American Life Project. Tego zdania jest 42% ankietowanych w sondażu Amerykanów. Nieco mniej, bo 38% ankietowanych, uważa, że wysiłki przemysłu rozrywkowego ograniczą nieautoryzowane kopiowanie plików z wykorzystaniem sieci P2P.

Dane przedstawione w raporcie potwierdzają szacunki koncernów muzycznych na temat wzrostu znaczenia i popularności wśród internautów muzycznych sklepów online - 43% ankietowanych potwierdziło, że skorzystali z tego typu usług (w porównaniu z 24% z poprzedniego badania instytutu).

Prawie 1/3 ankietowanych zrezygnowała z korzystania z sieci wymiany plików w obawie przed konsekwencjami prawnymi ze strony RIAA, 15% zaprzestało tego z uwagi na niedogodności związane z wirusami i uporczywymi reklamami pop-up. Jeden na dziesięciu respondentów uznał, że jest to proceder naganny, a 7% znalazło inny sposób na zdobycie poszukiwanych materiałów.

Na pytanie, kto powienien odpowiadać za niezgodne z prawem korzystanie z P2P, większość Amerykanów odpowiedziała, że przede wszystkim operatorzy sieci wymiany plików - 49% ankietowanych. 18% z nich obarczyłoby odpowiedzialnością użytkowników indywidualnych, a 12% - zarówno jednych jak i drugich.

Z pełną wersją raportu można zapoznać się na stronie Pew Internet & American Life Project .

Zapraszamy także do zapoznania się w wynikami sondy IDG: "Czy korzystasz z programów P2P?".