Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Sondaż: nie powstrzymacie P2P!

RIAA i rząd przegrają batalię z operatorami sieci wymiany plików - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez instytut Pew Internet & American Life Project. Tego zdania jest 42% ankietowanych w sondażu Amerykanów. Nieco mniej, bo 38% ankietowanych, uważa, że wysiłki przemysłu rozrywkowego ograniczą nieautoryzowane kopiowanie plików z wykorzystaniem sieci P2P.

Dane przedstawione w raporcie potwierdzają szacunki koncernów muzycznych na temat wzrostu znaczenia i popularności wśród internautów muzycznych sklepów online - 43% ankietowanych potwierdziło, że skorzystali z tego typu usług (w porównaniu z 24% z poprzedniego badania instytutu).

Prawie 1/3 ankietowanych zrezygnowała z korzystania z sieci wymiany plików w obawie przed konsekwencjami prawnymi ze strony RIAA, 15% zaprzestało tego z uwagi na niedogodności związane z wirusami i uporczywymi reklamami pop-up. Jeden na dziesięciu respondentów uznał, że jest to proceder naganny, a 7% znalazło inny sposób na zdobycie poszukiwanych materiałów.

Na pytanie, kto powienien odpowiadać za niezgodne z prawem korzystanie z P2P, większość Amerykanów odpowiedziała, że przede wszystkim operatorzy sieci wymiany plików - 49% ankietowanych. 18% z nich obarczyłoby odpowiedzialnością użytkowników indywidualnych, a 12% - zarówno jednych jak i drugich.

Z pełną wersją raportu można zapoznać się na stronie Pew Internet & American Life Project .

Zapraszamy także do zapoznania się w wynikami sondy IDG: "Czy korzystasz z programów P2P?".