Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Sonda: co było najważniejszym wydarzeniem 2004 roku?

Internet Standard zaprasza do udziału w sondzie związanej z podsumowaniem roku. Wybieramy wydarzenie, które można uznać za najistotniejsze w mijającym roku.

W przygotowanej przez nas sondzie wymieniliśmy 6 wydarzeń, które przykuwały naszą uwagę w 2004 roku.

Po długich przygotowaniach w 2003 r., w bieżącym roku nastąpiło upublicznienie spółki Google. Spektakularne wejście na giełdę, wysoki kurs akcji, akcje pracownicze, sprzedaż części udziałów przez założycieli spółki - te wszystkie wydarzenia elektryzowały branżę nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i w Polsce.

W kraju szerokim echem odbił się konflikt właścicielski Wirtualnej Polski. Na początku roku spółka ogłosiła upadłość, co było niemałym zaskoczeniem dla całej branży. Po niepewnych pierwszych miesiącach, sytuacja spółki ustabilizowała się i jak zaznacza zarządca portalu kondycję przedsiębiorstwa można uznać za dobrą.

Elektryzowała też bitwa o stawkę VAT na internet. Zaskakujące były działania naszego rządu w tej sprawie. Pomimo tego, że wiedziano, iż zwolnienie użytkowników indywidualnych i placówek oświatowych jest niezgodne z zapisami prawa unijnego, Sejm przegłosował ustawę. W drugiej połowie roku przyszło parlamentarzystom głosować za... zniesieniem zwolnienia i ustanowieniem 22% VAT-u dla wszystkich. Finałem tej kompromitującej zabawy legislacyjnej jest wprowadzenie stawki podstawowej od 1 marca 2005 roku.

2004 rok to też wyścig zbrojeń poczty elektronicznej - po wprowadzeniu przez Google 1 GB skrzynek do walki o użytkownika ruszyły polskie portale.

Przełomem było też błyskawiczne uruchomienie telefonii internetowej, której popularność wciąż rośnie.

W mijającym roku nie doczekaliśmy się po raz kolejny wyników badania PBI. Z rynku zniknęło badanie gemiusAudience i e-branża pozostała bez "twardych" danych.

Które Państwa zdaniem wydarzenie można uznać za najważniejsze? Zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie.