Sonda: co było najważniejszym wydarzeniem 2004 roku?

Internet Standard zaprasza do udziału w sondzie związanej z podsumowaniem roku. Wybieramy wydarzenie, które można uznać za najistotniejsze w mijającym roku.

W przygotowanej przez nas sondzie wymieniliśmy 6 wydarzeń, które przykuwały naszą uwagę w 2004 roku.

Po długich przygotowaniach w 2003 r., w bieżącym roku nastąpiło upublicznienie spółki Google. Spektakularne wejście na giełdę, wysoki kurs akcji, akcje pracownicze, sprzedaż części udziałów przez założycieli spółki - te wszystkie wydarzenia elektryzowały branżę nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i w Polsce.

W kraju szerokim echem odbił się konflikt właścicielski Wirtualnej Polski. Na początku roku spółka ogłosiła upadłość, co było niemałym zaskoczeniem dla całej branży. Po niepewnych pierwszych miesiącach, sytuacja spółki ustabilizowała się i jak zaznacza zarządca portalu kondycję przedsiębiorstwa można uznać za dobrą.

Elektryzowała też bitwa o stawkę VAT na internet. Zaskakujące były działania naszego rządu w tej sprawie. Pomimo tego, że wiedziano, iż zwolnienie użytkowników indywidualnych i placówek oświatowych jest niezgodne z zapisami prawa unijnego, Sejm przegłosował ustawę. W drugiej połowie roku przyszło parlamentarzystom głosować za... zniesieniem zwolnienia i ustanowieniem 22% VAT-u dla wszystkich. Finałem tej kompromitującej zabawy legislacyjnej jest wprowadzenie stawki podstawowej od 1 marca 2005 roku.

2004 rok to też wyścig zbrojeń poczty elektronicznej - po wprowadzeniu przez Google 1 GB skrzynek do walki o użytkownika ruszyły polskie portale.

Przełomem było też błyskawiczne uruchomienie telefonii internetowej, której popularność wciąż rośnie.

W mijającym roku nie doczekaliśmy się po raz kolejny wyników badania PBI. Z rynku zniknęło badanie gemiusAudience i e-branża pozostała bez "twardych" danych.

Które Państwa zdaniem wydarzenie można uznać za najważniejsze? Zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie.