Smartfony sprzedają się lepiej od pecetów

Czwarty kwartał 2010 r. był szczególnie udany dla rynku smartfonów. Producenci dostarczali do sklepów więcej nowoczesnych telefonów niż komputerów PC. Nadal przewodzi w tym Nokia, ale gwałtownie rozwijają się iPhone firmy Apple i smartfony z systemem Android.

Badanie IDC pokazało, że w ostatnim kwartale 2010 r. producenci sprzedali 101 mln smartfonów. W tym samym czasie w sklepach pojawiły się 92 mln pecetów.

Dostawy smartfonów wzrosły w ubiegłym roku o 87 proc., podczas gdy wartość rynku komputerów PC wzrosła o niespełna 3 proc.

Nowe telefony pojawiają się coraz częściej m.in. dzięki systemowi Android. Otwarty system od Google w czwartym kwartale 2010 r. przegonił iOS (Apple) i Symbiana (Nokia) jako najczęściej stosowany OS do smartfonów.

W roku 2010, iPhone firmy Apple dwukrotnie zwiększył swój udział w rynku nowoczesnych telefonów (obecnie to 16 procent). Najwięcej nadal sprzedaje ich Nokia, która dostarcza do sklepów 3 na 10 nowych smartfonów.

Sukces tabletów i nowoczesnych telefonów z dostępem do Sieci to większe zagrożenie dla tradycyjnych komputerów niż laptopy - mówi Sehat Sutardja, prezes Marvell Technology Group Ltd., producenta procesorów dla smartfonów BlackBerry.

Jego zdaniem, w roku 2011 sprzedaż komputerów PC zacznie spadać. Widać, że statystyki regularnie obserwują producenci gier. Polskie City Interactive, znane m.in. z Mortyra i Combat Wings, poinformowało wczoraj o podjęciu próby wejścia na rynek gier mobilnych.

Zapoznajcie się z raportem na temat rynku smartfonów na oficjalnej stronie International Data Corporation.