Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Smartfony sprzedają się lepiej od pecetów

Czwarty kwartał 2010 r. był szczególnie udany dla rynku smartfonów. Producenci dostarczali do sklepów więcej nowoczesnych telefonów niż komputerów PC. Nadal przewodzi w tym Nokia, ale gwałtownie rozwijają się iPhone firmy Apple i smartfony z systemem Android.

Badanie IDC pokazało, że w ostatnim kwartale 2010 r. producenci sprzedali 101 mln smartfonów. W tym samym czasie w sklepach pojawiły się 92 mln pecetów.

Dostawy smartfonów wzrosły w ubiegłym roku o 87 proc., podczas gdy wartość rynku komputerów PC wzrosła o niespełna 3 proc.

Nowe telefony pojawiają się coraz częściej m.in. dzięki systemowi Android. Otwarty system od Google w czwartym kwartale 2010 r. przegonił iOS (Apple) i Symbiana (Nokia) jako najczęściej stosowany OS do smartfonów.

W roku 2010, iPhone firmy Apple dwukrotnie zwiększył swój udział w rynku nowoczesnych telefonów (obecnie to 16 procent). Najwięcej nadal sprzedaje ich Nokia, która dostarcza do sklepów 3 na 10 nowych smartfonów.

Sukces tabletów i nowoczesnych telefonów z dostępem do Sieci to większe zagrożenie dla tradycyjnych komputerów niż laptopy - mówi Sehat Sutardja, prezes Marvell Technology Group Ltd., producenta procesorów dla smartfonów BlackBerry.

Jego zdaniem, w roku 2011 sprzedaż komputerów PC zacznie spadać. Widać, że statystyki regularnie obserwują producenci gier. Polskie City Interactive, znane m.in. z Mortyra i Combat Wings, poinformowało wczoraj o podjęciu próby wejścia na rynek gier mobilnych.

Zapoznajcie się z raportem na temat rynku smartfonów na oficjalnej stronie International Data Corporation.