Smaker.pl to plagiat kulinarnych blogów?

Od kilku dni na blogach i forach pojawiają się informacje, że nowy serwis Interii- Smaker.pl korzysta z materiałów już dostępnych na innych kulinarnych stronach i blogach. Przedstawiciele Interii podkreślają, że nie mogą być odpowiedzialni za teksty umieszczane przez użytkowników.

Szczególnie dużo swoich przepisów i zdjęć na serwisie Smaker.pl dostrzegła blogerka Trufla, która prowadzi kulinarny blog Trufla3gotuje.blox.pl. Po wykryciu, że jej przepisy i zdjęcia oraz wpisy różnych użytkowników Smakera niczym się nie różnią od siebie, na kilku forach i blogach pojawiły się w stronę Interii oskarżenia o plagiat i kradzież własności inteletualnej.

- Domagałam się usunięcia wpisów i zdjęć. Reakcja była dopiero po drugim e-mailu i gdy już było głośniej o sprawie w internecie. Wszystkie moje zdjęcia zostały usunięte. Również wszystkie wpisy na forum świadczącego o plagiacie- informuje Internet Standard Trufla.

W oświadczeniu, jakie przesłała Trufli przedstawicielka Interii- Agnieszka Śliwińska, możemy przeczytać: "Interia.pl jako podmiot udostępniający usługę elektroniczną serwisu smaker.pl jest jedynie host providerem tego serwisu, a tym samym nie dostarcza treści, ani samodzielnie nie zasila serwisu własnymi treściami. Jakiekolwiek treści w serwisie są dodawane poprzez konto użytkownika, samodzielnie przez członków społeczności tego serwisu (...) Każdy użytkownik zgodnie z regulaminem serwisu samodzielnie

odpowiada za treści które do serwisu wprowadza."

Na jednym z blogów można znaleźć linki do oryginalnych stron z przepisami (oprócz bloga Trufli, także do stron Vegety, Hortexu czy o2) oraz zrzuty ze stron Smakera (wszystkie te wpisy zostały już usunięte z serwisu).

Porównanie przepisów na kulinarnym blogu Trufli i serwisie Interii.

Oryginalny przepis na żurek na Trufla3gotuje.blox.pl

Oryginalny przepis na żurek na Trufla3gotuje.blox.pl

Ten sam przepis (już usunięto) na Smaker.pl, źródło: iskanna.jogger.pl

Ten sam przepis (już usunięto) na Smaker.pl, źródło: iskanna.jogger.pl

Ciekawe, że w pierwszym tygodniu funkcjonowanie nowego serwisu Interii, pojawiły się znaczne ilości splagiatowanych przepisów, a nie jedynie pojedyncze przypadki. Jak informują na swoich kulinarnych blogach sami zainteresowani oraz przedstawiciele Interii, większość splagiatowanych treści została już usunięta.

Oficjalne oświadczenie Interia.pl

Pragniemy podkreślić, że serwis Smaker.pl nie plagiatuje, ani w żaden inny sposób nie przyczynia się do łamania prawa w Internecie. Jest nam przykro z powodu zamieszczenia w nim cudzych treści, niemniej jednak, nie odpowiadamy za działania jego użytkowników, którzy działają niezgodnie z jego regulaminem, naruszając w ten sposób prawo.

Tak niestety zdarzyło się w przypadku treści pochodzących z serwisu blogowego trufla3gotuje. Podkreślamy, że sprawa została załatwiona pozytywnie, o czym pisze sama poszkodowana na swoim blogu -http://trufla3gotuje.blox.pl/2007/11/Tematstrony-httpkuchnia2interiapl-ktora-czerpala.html. Interia.pl w trybie art.14 ust. 3 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną zablokowała dostęp do treści niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia o naruszeniu.

Interia.pl, udostępniając użytkownikom funkcjonalności serwisu, daje im możliwość samodzielnego publikowania treści związanych z jego charakterem (w tym przypadku kulinarnym). Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z 2002 r., w przypadku hostingu nie funkcjonuje tzw. premoderacja tj. zatwierdzanie wprowadzanych treści do wyświetlenia przez jakiegokolwiek administratora serwisu. Faktycznie, w serwisach typu smaker.pl, znajomi.pl, wrzuta.pl, fotka.pl czy youtube.com oraz wielu innych tego typu, występuje tylko postmoderacja związana z obowiązkiem providera usługi do zablokowania dostępu do treści w serwisie na podstawie urzędowego zawiadomienia lub wiarygodnego zgłoszenia. Zgodnie z art.15 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, provider usługi hostingowej nie ma obowiązku sprawdzania zawartości jaka jest wgrywana do serwisu, co nie jest "prawnym kruczkiem", ale instytucją prawną wynikająca z obserwacji specyfiki Internetu i warunków odpowiedzialności, zapisaną w ustawie stworzonej na bazie dyrektywy Unii Europejskiej.