Słaby kwartał HP

Zysk netto HP w IV kwartale spadł o 89%. Przedstawiciele firmy nie przewidują znaczącej poprawy sytuacji na rynku w przyszłym roku.

Powodem gorszych wyników jest zmniejszony na rynku popyt na sprzęt komputerowy. Wyniki są i tak lepsze od przewidywanych przez analityków Wall Street Journal, głównie dzięki wprowadzonym cięciom kosztów i większym od spodziewanych przychodom.

Zysk netto HP w IV kw. roku finansowego wyniósł 97 mln USD, w porównaniu z 922 mln USD uzyskanymi w analogicznym okresie roku ubiegłego. Gdyby odliczyć koszty redukcji zatrudnienia, HP zarobiłby 282 mln USD. Przychody spadły w tym okresie o 18%, z 13,3 mld USD do 10,9 mld USD. Prognozy Merill Lynch zakładały 10,5 mld USD przychodów.

9% spadek przychodów w stosunku do ubiegłego roku odnotował dział produkujący drukarki, osiągając niecałe 5 mld USD. Segment produkujący komputery – od stacji roboczych po komputery przenośne - odnotował 31% spadek przychodów, do niespełna 4 mld USD. Dział usług miał 1,91 mld przychodów, o 1,5% mniej niż rok wcześniej.

Zwolnienie 6 tys. pracowników pozwoli firmie zaoszczędzić w perspektywie roku 500 mln USD. Z zapowiedzianych w lipcu br. 6 tys., zwolnionych zostało już około 4 tys. pracowników. Pozostałe zwolnienia zakończą się w I połowie roku finansowego 2002.

HP nie przewiduje znaczącej poprawy na rynku w przyszłym roku. Rozpoczęty pierwszy kwartał roku finansowego 2002 będzie cechował, według zapowiedzi, „łagodny spadek przychodów”.