Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Słaby kwartał HP

Zysk netto HP w IV kwartale spadł o 89%. Przedstawiciele firmy nie przewidują znaczącej poprawy sytuacji na rynku w przyszłym roku.

Powodem gorszych wyników jest zmniejszony na rynku popyt na sprzęt komputerowy. Wyniki są i tak lepsze od przewidywanych przez analityków Wall Street Journal, głównie dzięki wprowadzonym cięciom kosztów i większym od spodziewanych przychodom.

Zysk netto HP w IV kw. roku finansowego wyniósł 97 mln USD, w porównaniu z 922 mln USD uzyskanymi w analogicznym okresie roku ubiegłego. Gdyby odliczyć koszty redukcji zatrudnienia, HP zarobiłby 282 mln USD. Przychody spadły w tym okresie o 18%, z 13,3 mld USD do 10,9 mld USD. Prognozy Merill Lynch zakładały 10,5 mld USD przychodów.

9% spadek przychodów w stosunku do ubiegłego roku odnotował dział produkujący drukarki, osiągając niecałe 5 mld USD. Segment produkujący komputery – od stacji roboczych po komputery przenośne - odnotował 31% spadek przychodów, do niespełna 4 mld USD. Dział usług miał 1,91 mld przychodów, o 1,5% mniej niż rok wcześniej.

Zwolnienie 6 tys. pracowników pozwoli firmie zaoszczędzić w perspektywie roku 500 mln USD. Z zapowiedzianych w lipcu br. 6 tys., zwolnionych zostało już około 4 tys. pracowników. Pozostałe zwolnienia zakończą się w I połowie roku finansowego 2002.

HP nie przewiduje znaczącej poprawy na rynku w przyszłym roku. Rozpoczęty pierwszy kwartał roku finansowego 2002 będzie cechował, według zapowiedzi, „łagodny spadek przychodów”.